Afyonkarahisar’daki içki yasağı Anayasa’ya aykırı bulundu

Çarşamba, 27 Mart 2013 16:54

fft64_mf1368548Afyonkarahisar’daki valilik tarafından başlatılan kentteki içki yasağı, “Anayasa’ya aykırı olduğu” gerekçesiyle iptal edildi. Mevzuat dışında yasak getirilmediğini savunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, mahkemenin yanlış anladığını savundu.

Bölge İdare Mahkemesi, içki yasağına aykırı davrandıkları gerekçesiyle ceza verilen iki kişiyi haklı buldu.

Mahkeme, Afyonkarahisar Valiliği’nin “yasal dayanağı ve yetkisi olmadan” yasaklama kararı aldığına hükmetti.

Bölge İdare Mahkemesi kararında açık alanda içki kullanımının suç teşkil etmediğinin de altı çizildi.

Mahkemenin kararının henüz kendilerine tebliğ edilmediğini belirten Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Mevcut mevzuatın dışında yeni bir yasak getirmedik ancak bu da iptal edilmişse Bölge İdare Mahkemesi ‘yanlış anlamıştır’ manasına geliyor” diye konuştu.

Balkanlıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Zaten mevzuatta yasak olan bir takım eylemleri ete kemiğe büründürerek vatandaşın anlayacağı bir hale getirdik. Parklarda, bahçelerde, meydanlarda alkol alan, belli bir alkol sınırını aştıktan sonra insanları rahatsız etmek, rezalet çıkarmak, insanları rahatsız etmek serbest mi? Bizim yasakladığımız budur.

Ruhsatlı mekanlar, oteller, ruhsatlı içki satan büfeler, marketler, satışına yine devam ediyor. Bizim kamuoyunun önüne koyduğumuz, ‘yasak’ diye lanse edilen husus; parklar, bahçeler, ibadethaneler, şehitlikler ve yol kenarlarında alkol alınarak yüksek sesli müzik yayınıyla milletin rahatsız edilmesiydi.”

Yeni bir uygulama olmadığını vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, “Milletin rahatsız edilmesine müsamaha isteniyorsa, buna yine izin vermeyeceğiz. Afyonkarahisar huzur kenti olmaya devam edecek” dedi.