Afrikalıların kaderi Türkiye’de saat satmak mı?

Çarşamba, 20 Mart 2013 14:59

Dipnot.tv canlı yayınlarından Hayat Üniversitesi programında, büyük hayallerle Türkiye’ye gelip, saat satıp hayatta kalmaya çalışan Afrikalı insanlar konuşuldu.

Afrika’da sınır geçişlerinde zorlu bir kısıtlama olmadığı için bir gemiyle kaçmayı deneyen Afrikalıların kendilerine deniz aşacak gemi bulmak için armatör veya kaptan bulmaları gerektiğini söyleyen Ali Mendillioğlu, yolculukların tesadüfi olmadığını, Mısır’ı, Akdeniz’i geçmek için sıkı bağlantılar olması gerektiğini söyledi.

Afrikalıların ortalama 3-4 bin dolar bir ücretle yolculuğa başladıklarını söyleyen Mendillioğlu, bazen de Afrikalıların ellerinde ne varsa alınmış olduğu, pasaport ve kimliklerinin de alındığı için Afrikalıların mecbur bırakıldığını aktardı.

Cihan Yavuz’un sorularını yanıtlayan Ali Mendillioğlu, Türkiye’ye kaçabilen Afrikalıların görece iyi durumda olduklarını ve kaçış nedenlerinin halen devam eden iç savaşlar olduğunu söyledi.

İstanbul’a kaçma sebeplerinin Avrupa’nın politikaları sebebiyle Avrupa’ya gitmekte zorlanmaları ve İstanbul’un onlar için kurumsallaşmış bir yer haline dönüşüp, medyanın İstanbul’u Avrupa şehri gibi tanıtması olduğunu söyleyen Ali Mendillioğlu, Nijerya ve Senegal’lilerin uzun zamandır burada oldukları ve örgütlenebildikleri için ev ve iş bulmada daha az zorlandıklarını sözlerine ekledi.

Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına siz de katılabilir, düşüncelerinizi paylaşabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın sırasında paylaşacağımız linke veya Dipnot.tv sitemizdeki “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayarak katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay