Afganistan’da savaş değil heyelan faciası: 2 binden fazla ölü

Cumartesi, 3 Mayıs 2014 11:00

Afgan yetkililer, Badakşan vilayetinde gerçekleşen heyelanda 2 bin 100 kişinin öldüğünü duyuruldu. Cesetleri çıkarma çalışmaları teknik imkansızlıklar ve yeni heyelan tehlikesi altında sürdürülüyor.

Heyelanın gerçekleştiği Badakşan vilayetinin valilik sözcüsü, heyelanın meydana geldiği Argo kasabasında yaklaşık 2100 kişinin toprak altında kalarak öldüğünün kesinleştiğini duyurdu.

Kasaba üzerindeki kalın heyelan tabakası ve teknik yetersizlikler sebebiyle yavaş ilerliyor. Badakşan vilayeti, ülkenin kuzeydoğusunda, Tacikistan sınırında, dağlık bir bölge. İki defa üst üste meydana gelen heyelanda sarp bir dağ yamacındaki kasabada yaklaşık 300 kerpiç ev toprak ve çamur yığınının altında kalmıştı.

BM’DEN AÇIKLAMA

Heyelan felaketinin ardından Birleşmiş Milletler’den de açıklama geldi. BM, heyelan nedeniyle, 4 binden fazla kişinin yaşadığı yerleri terketmek zorunda kaldığını duyurdu. Örgüt, çalışmalarını, bu kişilerin ihtiyaçları üzerinde yoğunlaştıracağını açıkladı.

Gün ışığı ile başlayan arama çalışmalarını, güvenlik güçleri ve çevre köylüler, kazma ve kürek gibi basit aletlerle sürdürüyor.

Çevre il ve ilçelerden gelen arama kurtarma ekiplerinin de teknik yetersizlikler sebebiyle elinden çok fazla şey gelmiyor.
Badakşan polis şefi yardımcısı Albay Abdulkadir Sayad, şimdiye kadar hiçbir cesede ulaşamadıklarını duyurdu. Sayad; “Bölgeye bir kazıcı getirmeyi başardık ama burayı kazmanın bir faydası olmayacak. İnsanların ve evlerin nerde olduğuna dair bir işarete bile ulaşamıyoruz” dedi.

Kasabanın bazı kısımlarının 100 metre toprağın altında kaldığı tahmin ediliyor. Bölgede ara ara devam eden yağışların yeni bir heyelanı tetikleme ihtimali de çalışmalara engel oluyor. Bir haftadır devam eden yağışlar bu uzak dağ köyüne ulaşan yolları da tahrip etmiş durumda. Bölgedeki diğer yerleşim yerleri de yeni toprak kaymaları tehlikesi sebebiyle tahliye ediliyor. Argo kasabasında yaklaşık bin aile yaşıyordu. Heyelan’dan yaralı kurtulan 100 kişi tedavi edildi ve güvenli bir binaya yerleştirildi. Sağ kurtulanlar için kasabaya çadır, battaniye ve yiyecek gönderildi.

Ülkedeki NATO güçleri yardım istenmesi halinde harekete geçeceklerini ama Afgan Hükümeti’nin şimdiye adar bir talebi olmadığını söyledi. Afganistan’da Nisan ayı sonlarında da farklı bölgelerde meydana gelen seller nedeniyle en az 150 kişi yaşamını yitirmişti.