Afganistan’da kritik dönemeç! NATO’nun çekilmesi Afganistan’ı, Irak yapar mı?

Pazartesi, 14 Ekim 2013 13:10

John Kerry, Hamid KarzaiTerör olaylarının, bombalı saldırıların bir türlü dinmediği Afganistan kritik bir sürece hazırlanıyor. 2014 yılı sonunda NATO birliklerinin ülkeden çekilecek olması güvenlik endişelerini artırırken, Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri de Afganistan’ın kaderini belirleyecek önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor.

Başkent Kabil’de Afganistan’ın kaderini belirleyecek önemli bir görüşme gerçekleştirildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Devlet Başkanı Hamid Karzai de dahil olmak üzere pek çok isimle görüştü. Sorun ise basitti: NATO güçleri Afganistan’dan çekilirse Taliban yeniden güç kazanabilir mi?

İşte bu kritik sorunun çözümü için bir araya gelen taraflar yoğun geçen görüşmelerin ardından anlaşma sağlandığını duyurdu. NATO kuvvetleri çekilecek olsa bile Afganistan’ın güvenliğinin öncelikli konu olduğuna dair fikir birliğine varıldı. Ancak 120 bin askerin çekilmesiyle oluşacak güvenlik boşluğunun nasıl doldurulacağına dair ayrıntı verilmedi.

2014′ün nisan ayında yapılacak seçimler ise Afganistan için oldukça tehlikeli günlerin geçeceğini gösteriyor. Ülke nüfusunun yüzde 40′ını, Taliban üyelerinin de çoğunun mensup olduğu, Peştunlar oluşturuyor. Taliban, önceki seçimlerde buradan gelen adaylara destek verirken, bu seçimlerin en güçlü adayı eski Maliye Bakanı Eşref Gani de bir Peştun. Gani, Karzai tarafından da desteklenirken, ülke nüfusunun yüzde 10′unu temsil eden ve Taliban’a karşı yıllardır savaş veren Özbek lider Raşid Dostum da Gani’nin ekibinde seçimlere giriyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ibrelerin Eşref Gani’den yana dönük olması ve NATO kuvvetlerinin de yıl sonunda çekilecek olması Afganistan’ı yeni bir iç karışıklığa sürüklenme tehdidi ile karşı karşıya bırakıyor.