Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai recm cezası geri gelmeyecek dedi

Perşembe, 28 Kasım 2013 19:16

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai hükümetin recm, yani taslanarak öldürme cezasını geri getirme tasarısının reddedildiğini söyledi. Taliban döneminde zina suçları için uygulanan recm cezasını geri getirme teklifi için hazırlanan taslak ile ilgili bilgiler sızınca İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Af Örgütü ve uluslararası toplum Afganistan’lı yetkilileri taslağı reddetmeye çağırmışlardı.

Radio Free Europe kanalına açıklama yapan Karzai “Bu doğru değil. Adalet bakanı reddetti” dedi.

Ceza yasası 30 yıllık olan Afganistan’da hükümet ceza yasasını yeniden düzenlemeye çalısıyor. Kara para aklama, İnternet suçları gibi daha önce ceza yasasının kapsamında bulunmayan suçlar da eklenecek. Bu düzenleme kapsamında şeriat kanununa göre evliyken zina yapanlar recm cezasına, evlilik dışı cinsel ilişkiye girenler ise kırbaç cezasına tabi olacaklardı. Ancak günlerdir süren uluslararası kınama ve baskılar sonucunda Afganistan adalet bakanı geri adım attı cezanın yeni ceza yasasında yeniden düzenlenmesine gerek olmadığını söyledi. Recm cezası kadın ve erkeklere uygulandığı halde daha çok kadınlar tek başlarına recm ile infaz ediliyorlar. Bu tasarı Afganistan’da kadın hakları konusundaki endişeyi arttırdı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise cezanın geri gelmeyecek olmasına memnun olduklarını ama Afganistan’ın izlenmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.