Adı Üstünde ‘Avam Kamarası’

Çarşamba, 4 Mart 2015 09:41

İngiliz Parlamentosu, İngilizlerin o “soğukkanlı” imajının aksine kavgaları, tezahüratları ve çok gürültülü oturumları ile ünlü…

Bir milleti temsil eden vekillerin toplandığı ve o ülke ile ilgili tüm kararları aldıkları yer olan parlamentolar genel atmosferleri ile de az çok o ülkenin karakteristik özelliklerini yansıtıyorlar. İngiliz Parlamentosu bu anlamda oldukça teatral… Hem tiyatro, hem futbol geleneğini genlerinde taşıyan bir ülke olarak İngiltere’nin parlamentosu da bazen vekillerin sahnelediği bir tiyatro oyununa fazlasıyla benzeyebiliyor. Bu yüzden meclis konuşmalarını birer sahne performansı gibi gerçekleştiren İngiliz siyasetçileri, mimikleri, vücut dilleri ve sesleriyle tiyatrocuları aratmıyorlar. Böyle olunca bazı oturumlar Shakespear’den bir sahne gibi, bazen de yuhlamaları ve uğultusu ile bir Manchester United-Liverpool maçını andırıyor.

Bilindiği gibi İngiliz Parlamentosu Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası olarak ikiye ayrılıyor. Avam Kamarası denmesinin sebebi, meclisin aristokratlardan değil de halkın vekillerinden oluştuğunu vurgulamak. Ama yine de Avam Kamarası’ndaki herkes sıradan halk değil. Örneğin; Başbakan David Cameron’un Kraliçe ile akrabalığı var. Lord veya Dük gibi aristokrat bir unvan taşımasa da konservatif Parti lideri Başbakan David Cameron İngiltere’nin gelmiş geçmiş pek çok soylu başbakanından sadece biri.

Yasama gücü olmayan ve atama ile göreve gelen üyelerden oluşan Lordlar Kamarası ise, Avam Kamarası’nda kararlaştırılan yasaların gözden geçirilmesi görevini üstleniyor. İngiltere’de yetkisel olarak tüm diğer kurumların üstünde olan Avam Kamarası ise her bölgenin kendini temsil etmek üzere seçtiği vekillerden oluşuyor.

cameron-to-parliament-460İngiliz Avam Kamarası’ndaki oturumlarda çoğunlukla gürültülü bir ortam hakim oluyor. İngiliz Parlamentosu’nda resmi protokolün ötesinde, pek çok geleneksel tavır ve hareket öne çıkıyor. Örneğin; her konuşmacının ardından mecliste yükselen “yeah!” nidaları, ya da konuşmacıya onay veren vekillerin “hear! hear!” (dinle! dinle!) şeklindeki bağırışlarını her oturumda duymak mümkün.

TBMM’den çok daha fazla olarak İngiliz Parlamentosu’nda sürekli söz kesme ve konuşmalarda araya girme yaşanıyor. İngiliz Parlamentosu’ndaki oturumlarda, TBMM de olduğu gibi, bir konuşmacı belirlenmiş bir süre içinde sözü kesilmeden bir konuşma yapamıyor. Hemen hemen tüm oturumlar tartışma şeklinde geçiyor. En sıcak tartışmalar ise her Çarşamba günleri yapılan Prime Ministers Questions (PMQs) yani “başbakana sorular” gününde yaşanıyor. Başbakan’a hem kendi grubundan hem de muhalefetten vekillerin soru sorduğu oturumlarda, muhalefet lideri ve başbakan arasında iğneleyici, alaycı, suçlayıcı yer yer hakaret ve aşağılama içeren atışmalar da yaşanıyor.

İngiliz Parlamentosu’ndaki gergin ve kimi zaman kontrolden çıkan oturumlarda alkolün etkisi de bir unsur olabiliyor. Parlamento’nun barında tüketilen alkolün etkisi ile bazı vekillerin barda kavga ettiği, hatta birbirlerine kafa attıkları da yaşanmış olaylardan sadece bazıları. Daha önce konservatif partiden bir vekilin “İnanılmaz sayıda vekil parlamentoda ne konuştuğunun bile farkında değil. Öğlen yemeğinde bir şişe şarabı devirip gelen bir cerraha güvenir misiniz? Ama nedense oldukça fazla alkol tüketip meclis oturumlarına katılan vekiller kabul görüyor” diyerek bu duruma dikkat çekmişti. Şikayet eden vekil haksız da sayılmaz, zira İngiliz parlamentonun 8 adet barında geçtiğimiz yıl tüketilen alkol miktarı toplam olarak £1.4 milyon sterline mal oldu (yaklaşık 5 milyon Türk Lirası). Tabi bu para halkın vergilerinden karşılanmadı, vekillerin kendi cebinden çıktı.

İngiliz parlamentosunda yaşanan gergin ve kimi zaman komik anların bazıları:

Başbakan David Cameron: “Hayatım karınıza zevk vermekle geçiyor.”

Başbakan David Cameron’a seslenen bir konservatif parti milletvekili, İngiltere’nin Yunanistan’a finansal yardım paketine katılmaması gerektiğini söylerken, böyle bir karardan eşinin de büyük mutluluk duyacağını söylüyor. David Cameron’un cevabı karşısında tüm vekiller kahkahalara boğuluyor: David Cameron: “Öyle hissediyorum ki hayatımın büyük bölümü eşinize zevk vermekle geçiyor.”

Meclis başkanı “Order! Order! Stop it!”

Oturumda sürekli gürültü yapan ve konuşmacıyı dinlemeyen vekiller karşısında çileden çıkan meclis başkanı bir vekili fena haşlıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Dipnot Tablet’in 206. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play