Adaylar belli oldu! Oscar ödülleri ile ilgili son kulis bilgileri

Cumartesi, 18 Ocak 2014 14:51

Bu sene seksen altıncısı düzenlenecek Oscar ödüllerinin adayları en sonunda belli oldu. Adayları bu yıl hem İskandinav gök tanrısı Thor hem de ünlü Formula 1 sürücüsü James Hunt rollerinde izlediğimiz izbandut klasmanındaki Avustralyalı aktör Chris Hemsworth ve Hollywood’un en ünlü ve başarılı pazarlama üstatlarından Cheryl Boone Isaacs birlikte açıkladı. Sinema dünyasının en prestijli ödülleri, 2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece ünlü komedyen Ellen DeGeneres’in sunacağı görkemli bir törenle sahiplerini bulacak. Türkiye’de yayını Digiturk tarafından gerçekleştirilecek Oscar’ların bu yılki teması beyazperdeye yansıyan hem gerçek hem de kurmaca kahramanlar. Yani her zaman olduğu gibi über-kitsch bir tören bekliyor yine bizi. Yaşasın!

American Hustle (Düzenbaz) ve Gravity (Yerçekimi), en iyi film de dahil olmak üzere onar dalda aday gösterilerek güçlerini ispatladılar. Ama yine de dokuz ayda aday gösterilen 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret), en iyi film Oscar’ının en büyük adayı. Biraz sonra etraflıca tartışacağız.

Bu yılın en önemli kategorilerindeki adaylara ve en az onlar kadar beklediğiniz eşsiz yorumlarıma geçmeden önce belirtmem gereken bir şey var. Bu Cumartesi Amerikan Aktörler Birliği ve bir gün sonra da Amerikan Yapımcılar Birliğinin (PGA) ödülleri var. Bunlar Oscar’ın kime gidebileceğine dair iyi birer gösterge olacaktır. 25 Ocak tarihinde de Amerikan Yönetmenler Birliğinin ödülleri var ki onlar da en iyi yönetmen Oscar’ına kimin sahip olacağına dair ipuçları verebilir. Fakat tahminleri bilimsel bir temele oturtmak için bu kadar da kasmamak lazım. İnsan doğası bu. Hiç beklemediğiniz zaman beklemediğiniz şeyler olabilir. (Neden Obi Wan Kenobi gibi konuştum ben de anlamadım)

En İyi Film:

12 Years A Slave
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
The Wolf of Wall Street

En çok dalda aday gösterilen 12 Years A Slave’in (12 Yıllık Esaret) aynı şekilde şimdilik Oscar’a en yakın film olduğunu söyleyebiliriz. Bu ödülü kazanan pek çok film gibi Steve McQueen’in yönettiği, zorla alıkoyulup bir düzine sene kölelik yaptırılan Solomon Northup’ın hikâyesi de bir sene sonra kimsenin yeniden izlemeyeceği, üç yıl sonra da tamamen unutacağı, ilaç niyetine bir eser. Amerikalı liberaller, ABD dışındaki özenti kardeşleri ve sanki kendi ülkeleri sütten çıkmış ak kaşıkmış gibi sabah akşam Amerika’yı “cık, cık”layanlar için birebir. Hani kötü bir film mi? Hayır. Ama özel bir film de değil.

Alfonso Cuaron’un Gravity (Yerçekimi) filmi festival sezonunun başladığı Ağustos’un sonlarında çok şanslı görünüyordu. Hem teknik olarak başarılı olduğuna kanaat getirilmiş (peh peh peh) hem de hikayesi sevilmişti. Dandik ötesi senaryosunu tam tersi güzel bir şeymiş gibi göklere çıkartan lümpenlerin estetikten anlamadıklarını yazmama gerek yok ama işte yazdım bile. Neyse. Film hala şanslı.

Hollywood’un sempati güzeli David O. Russell’ın (şaka şaka; gıcığın teki) Türkiye’de bu haftasonu vizyona girecek olan son filmi American Hustle (Düzenbaz) neredeyse unutulmuştu. Sene boyunca birkaç tane savunucusu oldu ama Russell veya stüdyo filmi önceden kimseye göstermediği için Aralık’ın ortasında vizyona girdiğinde iş işten geçer diye düşünülüyordu. Öyle olmadı. Filmin epey seveni var. Ama Ankaralı Turgut’un da epey seveni var. Yani bu iş sadece sevenlerle olmuyor. Ama New York Film Eleştirmenlerince en iyi film seçilen American Hustle belli bir ivme kazandı. Oscar’ı alır mı? Şimdilik zor görünüyor ama önümüzde bir aydan uzun bir kampanya ve oy verme süreci var. Russell’ın oyuncularından Jennifer Lawrence’ın Açlık Oyunlarındaki kontratını köleliğe benzetmesi ona pek fazla dost kazandırmaz ama bu her şeyin de bittiği anlamına gelmez. Gravity ile şansı aynı.

Diğer adaylar, aday olduklarıyla kalırlar. Aralarında Coen Kardeşlerin son şaheseri InsideLlwyn Davis’in (Sen Şarkılarını Söyle) olmaması affedilmeyecek bir hata. Sadece iki dalda aday gösterildi, onlar da en iyi ses kurgusu ve en iyi sinematografi. Tokat gibi.

Bu arada asıl konuşulacak konu Megan Ellison’ın yükselişi. 1986 doğumlu yapımcı, Annapurna Pictures şirketinin kurucusu. Aynı yıl iki filmle (American Hustle ve Her) Oscar’a aday olan ilk kadın. Bu onura ondan önce sadece üç adam nail olmuştu.

Ali Arıkan’ın yazısının devamı Dipnot tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için;

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için;

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr