Adalet Bakanlığı ve AK Parti’ye eş zamanlı saldırı

Salı, 19 Mart 2013 23:47

130319bakanlik_patlama.hlargeAnkara’da Adalet Bakanlığı ile AK Parti Genel Merkezi’ne eş zamanlı saldırı düzenlendi. Bakanlık önüne parça tesirli bomba atılırken, genel merkez ise lav silahı ile hedef alındı.

Kızılay’da Adalet Bakanlığı’nın ek binası önüne akşam saatlerinde 2 adet parça tesirli bomba atıldı, patlama sırasında bakanlık çalışanının eşi olan 1 kişi yaralandı.

Adalet Bakanlığı önündeki olayın meydana geldiği saatlerde Söğütözü semtinde bulunan AK Parti genel merkezinin karşısında bulunan bir siteden genel merkez binasının 7 ve 8. katlar arasındaki bölgeye saat 21.50 sıralarında lav silahı ile saldırı düzenlendi.

Saldırı sonrasında binada maddi hasar oluştu. Saldırının arkasında bir örgüt olduğu ifade ediliyor.

Bölge güvenlik çemberine alınırken, olay yeri inceleme ekipleri çalışmaya başladı.

Ergin: “Muhtemelen lav silahı”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adalet Bakanlığı’nın Milli Müdafa Caddesi girişindeki otoparklar bölgesine 2 adet el bombası atıldığını, bir personel eşinin hafif yaralandığını, tedavisinin ayakta yapılarak taburcu edildiğini söyledi.

Ergin, AK Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırıya ilişkin “Genel merkezimize muhtemelen bir lav silahı ile mühimmat atımı yapılmıştır, bir miktar maddi hasar söz konusu, onun dışında bir sıkıntı yok” dedi.

Güler ve Çelik’ten ortak açıklama

Saldırı sonrası kameraların karşısına geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırıyla ilgili “Elde edilen teknik takipler, fiziki takipler şu anda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölülümün içerisinde atılan silahın ateşleme bölümleri bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur. Söylediğimiz gibi olayın takibini güvenlik birimlerimiz sürdürmektedir. Fail veya failler en kısa zamanda yakalayacağımızı ifade edebilirim. Tabii ki bir terör eylemi olarak da terörün hangi türü olursa olsun güvenlik güçleri Türkiye’nin neresinde olursa olsun operasyonlarını sürdüreceklerdir.”

AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, Adalet Bakanlığı Binası ile AK Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırılarla ilgili, “Herkes şunu çok iyi bilmelidir, bu atılan bombalar, bu atılan lav silahları, bugün milli iradeyi temsil eden, ülkenin yönetimini 10 yıldan fazladır üstlenen AK Parti’yi, AK Parti Hükümeti’ni kesinlikle demokrasi yolunda, hukuk yolunda, millete hizmet yolunda gitmekten, bu yolda ilerlemekten geri durduramayacaktır, caydıramayacaktır. Aynı kararlılık kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Çelik, saldırının doğrudan AK Parti’ye değil, bunun demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu vurguladı.

Erdoğan bilgi aldı

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığı ek binasındaki patlama ve AK Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırıyla ilgili olarak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’den bilgi aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, resmi ziyaret için Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Başbakan Erdoğan, yaşanan olaylarla ilgili Ergin ve Güler’i telefonla arayarak bilgi aldı.