Açlığın ve savaşın pençesinde bir millet: Ezidiler

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 15:00

IŞİD’in 3 Ağustos’ta Şengal’e girerek onlarca kişiyi katletmesi tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Bu katliamdan kaçan 50 bin kadar Ezidi Şengal Dağı’na sığındı. Bu bölgede aç ve susuz bekleyen Ezidiler’in bir kısmı susuzluktan dolayı hayatları kaybettiler. Bölgede Kürt güçleri ile IŞİD arasında çatışma şiddetlenirken, ABD’nin bölgeye havadan müdahale etmesi bekleniyor. Şengal’de son durum nedir? Bölgede son yaşananları kendisi de bir Ezidi olan İMC TV Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç ile konuştuk.

 

Eyüp Bey Şengal’de son durum nedir ?

Bugün itibariyle hala onbinlerce insan dağda mahsur kalmış durumda. YPG güçlerinin elinde bulunan koridor üzerinden tahliyeler devam ediyor. Suriye Kürdistanı’ndan Rojava’ya geçenler yine onbinlerle ifade ediliyor. Bir kısmı da oradan yine aynı koridor üzerinden Kuzey Şengal tarafından Zaho ve Duhok tarafına doğru geçebiliyor. Şu anda Zaho’da ve Duhok’ta onbinlerce Ezidi sıkışmış durumda. Bir kısmı Türkiye sınırlarına dayandı, bir kısmı da Türkiye’ye geçmeye başladı. Bildiğim kadarıyla Diyarbakır, Midyat, Beşiri’ye Ezidi aileler ulaştı. Çünkü bu saydığım alanlar aynı zamanda Türkiye’de Ezidi köylerinin ve Ezidi yerleşim yerlerinin olduğu yerler, kendi akrabalarına doğru geldiler. Sıkıntılar bitmiş değil.

Ezidiler kimdir? Nasıl bir inanca sahipler?

Ezidiler, Kürtlerin en kadim inanışlarından biridir. Etnik bir dindir, aynı zamanda inançtır. Yani Kürt olmayan Ezidi yok. Ezidilik, Kürtlerin İslam öncesi inancıdır. Ezidiler melekler ve ruhların olduğu bir inançtır. İyilik ve kötülük düalizminden yola çıkarak, iyilik tanrısı ve kötülük tanrısı üzerinden bir dini inanç olarak düşünmek mümkün. Güneş ve ateş kutsaldır. Şu anda Şengal’de bulunan Ezidi ulularının bazılarının kutsallıkları aynı zamanda güneşin temsilcisi, ayın temsilcisi, güneşin yeryüzündeki zuhuru olmasından kaynaklıdır. Dolayısıyla Şengal’deki bir çok ziyaretin kutsallığı da oradan kaynaklı. Bu ziyaret alanlarının çoğu dağda bulunuyor. Dağa yönelmelerinin nedeni sadece canlarını kurtarmak değil aynı zamanda bu kutsal mekanları da bir şekilde koruma çabalarından dolayıdır. Şu anda bu kutsal mekanlar da IŞİD’in hedefinde. Ezdilik, 11. yüzyıldan itibaren Şeyh Adiy Bin Müsafir adında tasavvuf şeyhin etrafında yeniden şekillenmiştir. Böyle bir anlayışın etrafında bugüne kadar süregelmiş bir inanç. Tarih boyunca farklı bir inanç olarak görüldüğü içinde birçok katliamla karşı karşıya kalmışlardır. Kendi kaynaklarına göre 72 tane katliam sayılıyor. Örnek olması açısından, Selçuklular döneminde de Osmanlılar döneminde böyle sıkıntılar yaşadılar. Şengal her zaman böyle akınlarla karşılaştı ve büyük kayıplar verdi. O yüzden Ezidilerin yeryüzünde çok az nüfusu kaldı. İnanç olarak yeryüzünde 1 milyona yakın Ezidi nüfusundan bahsediliyor.

ezidi2Şengal Ezidiler için neden önemli? Şengal’in anlamı nedir?

İnanç itibariyle Şengal, Ezidilerin kutsal mekanlarının başında yer alıyor. İki tane kutsal mekanı var Ezidi inancının. Bir tanesi Laleş’tir. Laleş Duhok’a yakın Şivan bölgesindedir. Merkezi tapınak odur. Laleş bir vadi içine kurulmuştur. Bir diğer mekan da Şengal’de yani Sincan dağındadır. Oradaki Ezidilerin hem tarihi olarak yaşadığı alandır hem de ulu kişilerin mezarlarının olduğu yerlerdir. Bu ulu kişilerin mezarlarının olduğu yerler ziyaret alanı olarak biliniyor. Bu kutsal mekanlar IŞİD’in hedefindeydi. Buraları havaya uçurmak istiyorlar.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play