Açken sen sen değilsin

Pazartesi, 2 Haziran 2014 11:45

Daha ince olmak adına ‘aç kalma’ tavsiyelerinin ne kadar yanlış olduğu bir kere daha kanıtlandı. Uzmanlar, besinlerden aldıklarımızın beyin fonksiyonlarımızı doğrudan etkilediği konusunda hemfikir. Peki, bazı besinlerin hem çalışma ve düşünme tarzınız, hem de yaratıcılığınız üzerinde etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Business Insider, bu besinleri Psychology Today adlı siteye dayanarak listeledi:

 

Beyin hücrelerini genç tutun

- Böğürtlen, ahududu, yaban mersini: Nörolog James A. Joseph’e göre bu meyvelerdeki antioksidan, stresi adeta iltahapla savaşan ilaçlar gibi etkisiz kılıyor. Hatta ceviz, fındık ve avokado gibi besinlerle tüketildiğinde beyin hücrelerini genç tutuyor.

- Yumurta: Hafıza vitamini olarak bilinen bir B grubu vitamini olan kolin açısıdan zengindir. Dolayısıyla, hafızayı güçlendirir ve tepkiyi hızlandırır.

- Somon: Omega-3, protein, demir ve B vitamini bakımından zengin olan somon, hafızayı destekler, muhakeme ve odaklanmaya yardımcı olur.

Heart-Showing-Chocolate-

Çikolatanın her türlüsü faydalı!

- Patlıcan: Beyin hücreleri ve mesaj taşıyan moleküller arasındaki iletişimi artırarak beyin aktivitelerini keskinleştiriyor.

- Kafein: Aminoasitler ve antioksidanlar açısından zengin olan kafein, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca kahve, bütün gün bilgisayar karşısında oturanlarda çok sık görülen göz kasılmalarına karşı da koruyor.

- Bitter çikolata: Endorfin üretimini artıran ve konsantrasyon sağlayan antioksidanlar içeriyor. Sütlü çikolataysa, çabuk tepki verebilmenizi sağlamakla kalmayıp sözlü ve görsel hafızanızı geliştiriyor. Sıcak çikolatadaki antioksidanlar da strese karşı savaşıyor.

 

Sindirim ve sinir sistemini ihmal etmeyin

- Yeşil çay: Uzmanlara göre, yeşil çayın sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi var.

- Yoğurt: Protein, probiyotikler ve mineraller açısından bir hayli zengin olan yoğurt sindirim sisteminin bir numaralı dostu.

- Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, semizotu, roka ve brokoli gibi sebzeleri bolca tüketmek belki de kendinize yapabileceğiniz en iyi şey. Vitamin, mineral ve bitkisel gıdalar bakımından zengin olan bu sebzeler, beyne ve vücuda daha fazla oksijen gitmesine yardımcı oluyor, algı kontrolünü geliştiriyor.

- Kırmızı şarap: Kısa süreli hafızayı ve motor yetenekleri geliştiriyor.

- Tam tahıllı gıdalar: Vitamin ve magnezyum içeren esmer pirinç gibi tam tahıllı gıdalar zihinsel sağlık için olmazsa olmaz.

- Sarımsak: Antibakteriyel etkisi nedeniyle sarımsak, stres tarafından da tetiklenen enfeksiyon ve soğuk algınlıklarına karşı savaşıyor.

Kaynak: Diken