Acıyı Sevenler Kulübü: Acılı Yemeklerin Bilinmeyen Faydaları

Pazar, 27 Mart 2016 15:10

NAZLI ŞENYUVA

Türk mutfağının acılı lezzetlerine alışığız. Çoğumuz daha oturur oturmaz elimizi pul bibere veya acı sosa uzatıyoruz, mantılarımızı, kebaplarımızı, çorbalarımızı acılı sipariş ediyoruz. Peki acının yemeklerimize lezzet katmasının yanı sıra, sağlığımız için de vazgeçilmez olduğunu biliyor muydunuz?

Çin’de 500 bin kişi üzerinde yedi sene boyunca yapılan bir çalışma, haftada en az altı defa çok acılı yemek yiyen kişilerin ölüm risklerinin, acılı yemeyenlere göre yüzde 14 daha az olduğunu buldu! Haftada iki defa çok acılı yemek yiyen kişilerin ölüm riskleri ise yüzde 10 daha az.

Acının tadı bununla da bitmiyor. İşte içimizi yakan lezzetlerin sağlığımıza kattıkları:

Kilo Vermeye Yardımcı

Yapılan çalışmalar acı biberin iştahı kestiği ve metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor, işte bu yüzden acılı yedikten sonra vücut ısımız artıyor hatta terliyoruz! Yüksek miktarda acı tüketen kişiler aynı zamanda günün geri kalan kısmında daha az yağ tüketiyorlar.

Bibere acı tadı veren “kapsaisin” maddesi vücudumuzun daha fazla kalori yakmasına da yardımcı. Acı yemek ağzımızı yaktığı için yeme hızımızı da kesiyor, ve yemeğimizi bitirme sürecini uzatıyor. Böylece doyduğumuzu daha kolay anlıyor, ve daha az yemek tüketiyoruz.

Ayrıca acı biber tatsız tuzsuz diyet yemeklerine de lezzet kattığı için, daha uzun süre diyette kalmaya yardımcı.

Ancak dikkat edin, fazla acılı yemek sindirim sisteminizi rahatsız edebilir!

Acıya Acı

Acı biberin ana maddesi kapsaisini içeren kremlerin vücuda uygulanması vücutta ağrıyan bölgelere iyi gelebiliyor. Özellikle römatoid artrit gibi kronik rahatsızlıklarda bu tür kremleri kullanmak şişkinlik ve ağrıyı azaltabiliyor. Bu kremler acı hissini beyine taşıyan maddeleri baskılıyor, ve zamanla ağrıyı dindiriyor. Ancak bu ürünlerin sürekli kullanılması önemli, diğer türlü ağrı geri dönebiliyor.

Yapılan çalışmalar kapsaisin kremi kullanan kemik ve kemiğe yakın eklemlerinde iltihap bulunan osteoartrit hastalarında üç hafta içerisinde yüzde 50’ye yakın ağrı azalması buluyor. Ağrıyı dindirmek için içindekiler kısmında “%0.05 kapsaisin” yazan bir ürün kullanmak yeterli.

image

Kalbinizi Koruyor

Yapılan çalışmalar acılı beslenen kültürlerin insanlarının çok daha az sayıda kalp krizi ve damar tıkanıklığına bağlı felç geçirdiğini gösteriyor. Acı biber kötü kolesterolün vücudumuza verdiği zararı azaltabiliyor, ve enflamasyonla savaştığı için kalbimizi korumada bize yardım ediyor.

Acı biberin açığa çıkardığı ısı vücudumuzda kan dolaşımını arttırıyor, tansiyonu düşürüyor, ve böylece kalp ve damar sağlığımızı güçlendiriyor.

Tadınızı Kaçırmaz

Acı biberdeki kapsaisin maddesi vücudumuzun mutluluk hormonumuz olan endorfin salgılamasını sağlıyor. Moraliniz bozuksa veya depresif hissediyorsanız, çikolatanın yanı sıra acılı bir yemek yiyin Veya kırmızı biberli gurme bir çikolata deneyin!

Kanser Savaşçısı

Amerikan Kanser Araştırması Vakfı’na göre, acı biberdeki kapsaisin maddesi bazı kanser ve lösemi hücrelerini öldürebiliyor. Özellikle zerdeçal baharatı kanser hücrelerinin yayılımını ve tümör büyümesini yavaşlatabiliyor. Zerdeçalın vücutta emilimini yüzde 2000 arttırmak için karabiberle karıştırın, etlerinize, pilavlarınıza, ve çorbalarınıza ekleyin.

Alkolsüz Bloody Mary (tarif)

Canınız acılı ve leziz bir içecek veya atıştırmalık istediyse, bu tarif tam size göre. Hem de bir bardağı 80 kalorinin altında!

Malzemeler:

3 kereviz sapı, yapraklarıyla beraber
2 çay kaşığı toz yaban turpu
1 çay kaşığı doğranmış arpacık soğanı
2 çay kaşığı tuz
12 damla acı sos (veya istediğiniz kadar)
2 misket limon suyu
1 şişe doğal domates suyu
Bulabilirseniz az bir miktar Worcestershire sosu

Kereviz saplarını yapraklarıyla beraber kabaca doğrayın, ve bir yemek robotunda yaban turpu, arpacık soğanı, tuz, acı sos, misket limon suyu, ve varsa çok az Worcestershire sosu ile pürüzsüz bir kıvama gelene kadar çırpın. Karışımı geniş bir çukur kaba alın, ve domates suyunu ekleyip karıştırın. Uzun bardaklarda birer kısa kereviz sapı ile servis edin. Afiyet olsun!