AB’ye vize muvafiyetinde en önemli engel kalkıyor

Çarşamba, 4 Aralık 2013 11:40

Vize konusunda Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye şart koyduğu ‘üçüncü ülkelerden gelen kaçakların kabulüne ilişkin anlaşma’ Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB’nin önce Türk vatandaşlarına vize kolaylığı ve yaklaşık 3 yıl sonra ise tamamen vize muafiyeti getirecek anlaşmayla ilgili yol haritasının başlamasına onay verdi.

ANLAŞMA NELERİ İÇERİYOR?

Buna göre, Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşmasının bu ay içinde veya ocak ayında TBMM’nin gündemine gelmesi bekleniyor. Buna karşılık AB’de Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirecek ilk adımlardan birisi olan bazı meslek gruplarına çok giriş-çıkışlı 5 yıllık AB vizesi, vize başvurusunda daha az evrak talebi ve vize ücretinin 35 Euro’ya indirilmesi gibi değişiklikleri devreye sokacak. Ankara ve Brüksel karşılıklı atılacak adımları 6 ay süreyle izleyecek. İlerleme olduğu takdirde AB vize vermeyi daha da kolaylaştıracak, Türkiye de AB’ye kaçak giriş yaparken yakalananları daha kolay şekilde kabul edip, geldikleri ülkelere gönderilene kadar tutulacakları mülteci kamplarına gönderecek.

AB 3 YIL ONAYLAMALI

Yaklaşık 3 yıllık süre sonunda AB’nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirmesi istenecek. Eğer AB bunu yerine getirmezse Türkiye geri kabul anlaşmasını yeniden gözden geçirip rafa kaldıracak. AB’nin Vilnius’taki son “Doğu Ortaklık” toplantısında Moldova vatandaşlarına vize muafiyeti getirme sürecini değerlendirmeye alması, Ermenistan ve Gürcistan’dan sonra Azerbaycan’a da 2014’den itibaren vize kolaylığı getirmeyi kabul etmesi Ankara’nın tepkisini çekmişti.