AB-Türkiye vize anlaşması için dünya basını ne dedi?

Pazartesi, 16 Aralık 2013 16:38

AB ile Türkiye, Türk vatadandaşlarının vizesiz seyahatlerinin önünü açan mutabakat protokolünü bugün Ankara’da imzaladılar. Anlaşmaya göre Türkiye kendi toprakları üzerinden yasadışı yollarla AB’ye giren göçmenleri geri kabul edecek, AB ise vizesiz seyahatin önünü açacak.

Anlaşma dünya basınında da yer buldu. Batı basını anlamada yasadışı göçmenlerin geri gönderilecek olmasını öne çıkarırken, vize konusunu ikincil olarak değerlendirdi.

BBC haberi “AB ve Türkiye arasında yasadışı göçmenleri sınırdışı etme ve vize anlaşması” başlığı ile verirken, Türkiye’nin Asya ve Afrika’dan gelen yasadışı göçmenler için bir geçiş bölgesi olduğunun altını çizdi. Yunanistan ile Türkiye arasındaki kara sınırına güvenlik yerleştirildiğini ancak Ege Denizi üzerinden gelen göçmenlerin sayısında %912 oranında artış olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin göçmenleri geri gönderme konusunda Yunanistan ve İtalya’yı geçmişte sert bir eleştirdiğine de yer veren BBC, uluslararası yasaların göçmenlerin mülteci statüsü belirlenmeden geldikleri yere geri gönderilmemelerini ön gördüğünün de altını çizdi. BBC Schengen ülkesi olmayan ama AB üyesi olan Bulgaristan’ın Türkiye üzerinden gelen yasadışı göçmenler ile başetmede zorlandığını söyledi.

Reuters haber ajansı da yasadışı göçmenlerin geri gönderilmesi konusunu öne çıkarırken, Türkiye’nin Afrika ve Ortadoğu’dan gelen yasadışı göçmenler için geçiş bölgesi olduğunu vurguladı. Göçmenleri geri gönderme anlaşmasının yıllardır masada olduğunu söyleyen Reuters Ankara’nın daha önce AB’nin vize konsunda esneyeceğine güvenmediğinden anlaşmanın gerçekleşemediğini anlattı.

Financial Times gazetesi haberinde gazeteci yazar Cengiz Aktar’ın “Hükümet içinde belli bir şizofrenik durum var, ama denge dahilinde Türkiye yine AB yolunda ilerliyor. Türkiye’nin kendi doğusunda yaşadığı siyasi hüsrandan sonra yeniden Batı ile ilişkilerini geliştirmeye yöneldiği vurgulanan haberde Aktar’ın “Bu ülkenin gidecek başka yeri yok. Şu anda Mısır, İsrail ve Suriye’de elçimiz bile yok” sözlerine yer verdi.

Ildem Wilson