AB’nin Türkiye değerlendirmesi yarına kaldı

Pazartesi, 24 Haziran 2013 15:22

turkiye_abTürkiye-AB müzakerelerinde 22′inci faslın açılmasını Almanya ve Hollanda veto etmişti. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Lüksemburg’da, daimi temsilciler Brüksel’de toplandı. İki toplantının da gündeminde şimdilik Türkiye yok. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, “Görüşmeler olumlu giderse yarın sonuç alabiliriz ama garanti veremem” dedi.

Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra açılması planlanan ilk fasıl olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslında müzakerelerin başlamasına Almanya ve Hollanda veto koydu.

Bu gerilimin gölgesinde, AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg’da bir araya geldi. Daimi temsilciler de, Brüksel’deki COREPER toplantısında buluştu.

Türkiye’yi veto eden iki ülkeden biri olan Hollanda’nın Dışişleri Bakanı, “Toplantının gündeminde Türkiye yok” dedi.

Vetonun diğer tarafı, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise sonuç için yarını işaret etti.

Faslın açılışının görüşüleceği toplantının 26 Haziran’da yani çarşamba günü yapılması planlanmıştı.

AB’nin pek çok ülkesinin dışişleri bakanları, Lüksemburg’taki toplantıya girerken, “Türkiye ile diyalogun sağlam tutulması” mesajını verdi.

Türkiye’nin AB sürecine başından beri destek çıkan İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt de, “AB’nin genişleme stratejisine kısa vadeli hedefler yön vermez” dedi.

Birliğin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise ,”Biz de endişelerimizi dile getirdik ancak genel prensip olarak diyalog kapısı açık tutulmalıdır” dedi.