ABD’nin Türkiye’deki ‘kulaklarının’ nerede olduğu ortaya çıktı!

Çarşamba, 30 Ekim 2013 10:49

fft64_mf1734576ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünya liderlerini dinlediğinin öğrenilmesinin ardından yeni belgeler yayınlandı. Bu kez de NSA’in bu dinleme işlemleri için hangi şehirlerde istasyon kurduğu açıklandı.

Dünya liderlerinin dinlendiğini duyuran Alman Der Spiegel dergisi dünyanın çeşitli yerlerindeki 80 “Special Collection Service” noktasının gösterildiği haritayı yayınladı. Haritanın orjinali yayınlandıktan sonra Avrupa dışındaki yerleri sansürlenmiş hali ile revize edildi. Ancak ‘hacktivist’ler haritanın orjinal haline ulaşmayı başararak yayınladı.

Haritada Türkiye’de iki dinleme noktasının olduğu ve bunların Amerikan diplomatik temsilciliklerinde bulunduğu belirtildi. Şehirlerin isimlerinin renklendirilmiş olduğu dikkat çekerken bunun nedenini dinleme faaliyetlerindeki aktiflikle ilgili olduğu söyleniyor. İstanbul ve Ankara’nın renk kodunu bakılırsa burada dinleme yapılmadığını gösteriyor. Ancak bu şehirler haritada aralarında Berlin’in de bulunduğu 72 nokta ile aynı olması aslında dinlemelerin yapıldığı bu renklendirmedeki amacın buralardaki dinleme faaliyetlerinin gayrı resmi olarak yürütülmesi olduğu ve böylece olayın ortaya çıkması halinde bir kriz yaşanma ihtimalinin azaltıldığı belirtiliyor.