ABD’nin Küba’da Twitter benzeri sosyal medya ile rejimi yıkmaya çalıştığı ortaya çıktı

Perşembe, 3 Nisan 2014 16:25

Amerika Birleşik Devletlerinin Küba’da ZunZuneo adlı Twitter benzeri bir projeyi yürüttüğü ortaya çıktı. Independent gazetesinden Rob Williams’ın haberine göre ZunZuneo projesinin komünist hükümeti güçsüzleştirmek için kaos yaratma, desenformasyon ve casusluk kampanyaları yürüttüğü ve proje için ABD hükümeti tarafından 1.6 milyon dolar harcandığı belirlendi.

Associated Press’in yaptığı araştırmada elde edilen belgelere göre 2 yıldan fazla süren projede binlerce abone elde edildi. Proje gizli şirketler ve yabancı bankalar aracılığı ile finanse edildi, ancak başarısız oldu.

Küba Twitter’i ‘ZunZuneo’ projesinin arkasındaki kurumun ise Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Gelişim Ajansı (USAID) olduğu ortaya çıktı.

USAID’in sorumlu olduğu projeye ABD gizli servisinin bir dahli bulunmuyor, ancak AP’nin elde ettiği detaylara göre USAID’in her zaman inkar ettiği gizli faaliyetlerin bizzat içinde olduğu görülüyor.

ZunZuneo kullanıcıları ise sosyal medya programının ABD ile herhangi bir ilgisi olduğundan ve kişisel bilgilerinin siyasi amaçlar için kullanılmak üzere toplandığından habersizler.

2009 yılında yarım milyon Küba’lının telefon numaralarının, merkezi Washingtonda bulunan Creative Associates International tarafından toplanması ile başlayan projenin ABD hukukuna göre yasadışı olup olmadığı sorgulanıryor.

Belgeler ve görüşmelerden elde edilen bilgilere göre USAID’in sözkonusu proje ile olan ilgisini saklamak için büyük çaba sarfettiği görülüyor. Para transferleri ise kurulan paravan şirketler ile Cayman Adaları’ndaki bir bankadan sağlanıyor.

ABD’li Senatör Patric Leahy “Bu konu ile ilgili olarak çok fazla sorunlu unsur var. Küba’da cep telefonu kullanan gençlerin bunun ABD’nin finanse ettiği bir faaliyet olduğundan haberleri yok. Bu programın gizliliği yönetim sorumluluğu bulanan komiteye de bildirilmemiş. Ve en rahatsız edici kısmı da bu programın, Alan Gross adındaki USAID çalışanın internet kurmak için Küba’lılara yardim etmesi nedeni ile tutuklanamasından hemen sonra başlıyor olması.”

ZunZuneo projesi 2009 yılında Küba hükümeninin internet kullanımını sıkı kontrol altına alması ve telefon iletişimini denetlemesi ile başlıyor. Kullanıcılar ZunZuneo’ya SMS yolu ile mesaj yazabiliyorlar, SMS’lerden ise ücret alınmıyor. USAID, ZunZuneo sitesini gerçek bir ticari site olarak göstermek için sahte reklamlar bile ekliyor.

Bir çok belgede USAID çalışanları SMS mesajları aracılığı ile grupları bir araya toplandığını, Moldova ve Filipinler’de ve siyasi ayaklanmayı harekete geçirildiğini işaret ediyor. Belgelerde USAID sosyal medyanın önemli bir dışişleri politikası aracı olduğunu vurguluyor.

USAID Associated Press’e yaptığı açıklamada 40,000 aboneli ZunZuneo’nun 2012 yılında devlet finansmanının kesilmesi ile sona erdiğini söyledi. USAID’in faaliyetlerinin diğer bir ABD projesi olan ve Çin vatadandaşlarının internet yasaklarını aşmalarını sağlayan ‘Lantern’ projesi ile benzerlikler taşıdığı söyleniyor.