ABD’li şarkıcı eşcinsel haklarını böyle savunuyor

Pazartesi, 4 Mart 2013 14:14

Konu şu; zaten yıllardır Amerika’da gündemden düşmeyen bir konu olan, eşcinsel evliliğin yasallaştırılması. Son aylarda olan bazı olaylara değinmek istiyorum. İlk olarak, Washington eyaletinde geçtiğimiz haftalarda kanun tasarısı oylandı ve 43’e karşı 55 oyla Washington, eşcinsel evliliklerini yasallaştıran yedinci eyalet oldu.

Eşcinsel evlilikleri şu anda Washington dahil olmak üzere, New York, Connecticut, Iowa, Massachussets, New Hempshire ve Vermont’da yasal.

Şimdi geçen hafta yaşanan tamamen farklı bir olaya geçeceğim. Son aylarda özellikle Thrift Shop isimli şarkısıyla yıldızı parlayan Amerikalı şarkıcı Ben Haggerty, sahne adıyla Macklemore. Henüz keşfetmediyseniz şiddetle tavsiye ederim. Sadece müziği değil, eşcinsel haklarını müziği aracılığıyla savunmasıyla şu an oldukça gündemde bir sanatçı. Özellikle Same Love isimli şarkısı ve eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasını açık bir şekilde destekleyen klibi çok konuşuluyor. Şarkıyı dinlediyseniz ya da duyduysanız sözleri az çok dikkatinizi çekmiştir. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere aşkın, sevginin cinsiyet, ırk vs. tanımadığını anlatıyor. “Aşk aşktır!” diyor yani Macklemore.

Şarkı Haggerty’nin amcasının eşcinsel olduğunu ve ilkokul çağında kendi cinselliğini sorgulamasını anlatmasıyla başlıyor. Daha sonrası eşcinselliğin sosyal medyada (YouTube, videoların altına düşünülmeden yazılan yorumlar) nasıl yansıtıldığı, dünyanın her yerinde (maalesef) varlığını reddedemeyeceğimiz homofobi ve benzeri konulara değiniyor. Şarkının duygu yüklü klibi ise genç bir adamın hayatını doğumundan, eşcinsel olduğu için geçirdiği zor gençliğine, aşık olup sevdiği adamla evlenmesi ve hayatının son dakikalarına takip ediyor.

Ben Haggerty, verdiği röportajlarda hip-hop müziğinde eşcinselliğin yansıtılış şeklinden duyduğu rahatsızlığı tekrar tekrar dile getirmiştir. Tabii ki internet başındaki “çok bilgili” akranlarım klibin altına “hmm bu da eşcinsel herhalde” anlamına gelen kaba yorumlarını esirgememişler. Hemen küçük bir not geçeyim, Haggerty yedi yıllık kız arkadaşı Tricia ile geçtiğimiz ay nişanlanmış. Neyse.. Bu iki konudan bahsetmemin nedeni yine geçen ay yaşanan başka bir olay. Detroit eyaletinde bir ortaokulda sahne sanatları öğretmeni Susan Johnson, Macklemore’un Same Love isimli şarkısını sınıfında çaldığı için üç gün süreyle uzaklaştırma almış. Şimdi burada kim sorumlu? Klibi sınıfta paylaşmak isteyen öğrenci mi? Buna izin veren öğretmen mi? Şikayet eden öğrenci mi? Yoksa bu şikayet üzerine bir öğretim görevlisine uzaklaştırma veren okul yönetimi mi? Bu olayı biraz daha geniş bir açıdan düşünecek olursak….

Etrafımıza baktığımızda neredeyse herkes ırkçılığa karşı, kadın erkek ayırımına karşı, ona karşı, buna karşı. Peki eşcinsellerin evliliğine ya da VARLIĞINA bu tepki neden? Dünyanın her yerinden gelen, duymaya alıştığımız, eşcinsel olduğu için okulunda sataşılan, alay edilen hatta fiziksel şiddet uygulanan gençlerin intihar haberlerine alıştık neredeyse. Çünkü onlar “ben buyum” demişler, ona göre davranmışlar, bunu kabul etmek istemeyen, dar görüşlü akranları tarafından hayatları cehenneme çevrilmiş. Ama bunlar bize uzak olduğu için gerçek gibi gelmiyor. Neden? Aslında Türkiye’de de dilediği gibi davranmak isteyen ama davranamayan gençlerimiz eminim mevcuttur. Fakat burada dile getirmeye bile cesaret edilmeyen bir konuyu, gencecik, zaten kendi nasıl baş edeceğini bilemeyen insanlar nasıl savunsun? Ben sadece kendi fikirlerimi ortaya attım. Siz düşünün, şarkıyı dinleyin, araştırın falan yani..

Öykü Akbel

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ