ABD’li diplomatın, ABD Ukrayna Büyükelçisine “AB’yi s*ktir et!” dediği telefon kaydı You Tube’a düştü!

Cuma, 7 Şubat 2014 14:18

ABD’li üst düzey bir diplomat telefon dinleme maduru oldu. ABD’nin Avrupa diplomatı Victoria Nuland’ın ABD Ukrayna büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile yaptığı telefon görüşmesinde “AB’yi s*ktir et!” dediği konuşma You Tube’da yayınlandı.

ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Psaki özel diplomatik telefon görüşmelerinin dinlenmesinden Rusya’yı sorumlu tuttu ve dinlemeyi “Rus hilekarlığında yeni bir perde” şekilden yorumladı. Konuşmanın gerçekliğini teyid etmeyen Psaki “Gerçek değil demedim” dedi. Psaki telefonu dinlenen diplomat Nuland’ın AB’deki meslektaşlarını arayarak özür dilediğini belirtti.

Psaki: “ABD Ukrayna elçisi Pyatt ve müsteşar Nuland’ın Ukrayna hükümeti ile, muhalefet ile, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları ile çalışarak çabalarını desteklediği bir sır değil.” dedi. Psaki: “Son zamanlarda yaşanan olaylarla ilgili, tekliflerle ilgili ve sahada ne olduğu ile ilgili olarak tartışmaları da sürpriz olmamalı” diyerek devam etti ve “Tabi ki birşeyler tartışılıyor ama bu Ukrayna’nın hangi yolu izleyeceğine yine halkın karar vereceği gerçeğini değiştirmez” şeklinde konuştu.

ABD’li yetkililer You Tube’daki ses kaydının ilk olarak Rusya başbakan yardımcısı Dmitry Rogozin tarafından tweet edildiğinin ve kayıtta Rusça altyazı olduğunun altını çizdiler.

Ses kaydında sesin ait olduğu iddia edilen ABD’li müsteşar Nuland ve ABD Ukrayna büyükelçisi Pyatt Ukrayna’da devam eden siyasi krizi değerlendiriyorlar.
Nuland’e ait olduğu iddia edilen ses AB’nin Ukrayna krizindeki pozisyonunun gözardı edilmesini söylüyor ve Büyükelçi Pyatt’a BM genel sekreteri Ban Ki-Moon’un Kiev’e Danimarka Büyükelçisi Robert Serry’yi BM temsilcisi olarak atayacağını söylüyor ve “Bu herşeyi bir araya getirip bağlamak açısından ve bunu BM’nin yapması açısından çok harika olur, yani AB’yi s*ktir et” diyor.

ABD’li müsteşara ait olduğu iddia edilen ses ayrıca Ukrayna’daki muhalefet lideri eski boksör Vladimir Klitshko için “Klitschko hükümette olmamalı, buna gerek yok. Bu iyi bir fikir değil” diyor. Kayıttaki ses ayrıca Ukrayna’daki ana muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk’ün hükümette olmasını gerektiğini ancak Yatsenyuk ile Klitschko’un anlaşamayacağını söylüyor.

Beyaz Sarayın eski Rusya sorumlusu Toby Gati, Nuland’ı savundu ve Nuland’in sadece, AB’nin Ukrayna’da bir anlaşmaya gidilmesi konusunda engel teşkil ettiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Ses kaydı dünya medyasına bomba gibi düşerken Rusya ABD’yi Ukrayna’ya kaba saba bir müdahele içinde olmakla suçladı.