AB’den Türkiye’ye müzakere sinyali! Nedeni ise demokratikleşme çabaları!

Salı, 22 Ekim 2013 12:33

kara-kutu-dunya-belcikaTürkiye ile Avrupa Birliği arasında müzakerelerin dondurulmasının üzerinden 3 yıl geçmişken, AB’den sürpriz bir karar geldi. Yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki demokratik reformlar nedeniyle müzakerelerin yeniden başlatılmasını görüşecek.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre AB Dışişleri Bakanları müzakerelerin başlatılıp başlatılmaması konusunda iki hafta içerisinde karara varacak. Müzakerelerin donması yönünde en katı taraf olan Almanya’nın da U dönüşü yaparak olumlu yönde fikir beyan ettiği bildirildi.

Bu hareketlenmeye neden olarak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme çabaları gösteriliyor. AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son aylarda iyice azaldığına işaret eden makale, Erdoğan’ın yardımcılarının Avrupa’nın nihai çöküşe ilerlediği, Türkiye’nin ise kilit önemde, bölgesel ve ekonomik bir güç olarak yükselişte olduğunu savunduklarına dikkat çekiyor.

Gezi protestoları sırasında hükümetin sert tutumunun uluslararası düzeyde kınandığını belirten Guardian, Almanya Başbakanı Merkel’in de müzakereleri yeniden açıp Türkiye’yi ödüllendirmemek gerektiğini savunduğunu hatırlatıyor.

Ancak bir başka yoruma göre ise AB bu adımı Türkiye’nin demokratikleşme çabalarını hızlandırmak amacıyla atıyor. Türkiye’de politika değişikliklerini teşvik etmek, medya özgürlüğü ve insan hakları beklentisini canlandırmak için yapılacak reformlar hakkında çağrı yapıldığı ileri sürülüyor.