AB’de Türkiye için karar günü

Salı, 25 Haziran 2013 09:27

1350224658Türkiye-Avrupa Birliği müzakerelerinde 22′nci faslın açılmasını daha önce Almanya ve Hollanda veto etmişti.

AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg’da buluştu, ilk günden sonuç çıkmadı. Karar bugüne kaldı. İddialara göre Almanya, faslın açılmasına onay verip, faslın açılışının birkaç ay ertelenmesini masaya getirdi.İlk günkü toplantılarda sonuç çıkmadı. Karar bugüne kaldı.

Kulislerde konuşulan bir iddiaya göre, Almanya faslın açılmasına onay verip faslın açılışını birkaç ay ertelenmesini teklif etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, öneride, faslın açılışını AB Komisyonu’nun ekim ayında yayınlayacağı ilerleme raporu sonrasına bırakılıyor.

Ama şu an bir uzlaşı sağlandı iddiasi yok, Türkiye’ye teklif edilebilmesi için 27 ülkenin de anlaşması şart.

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, bu iddiaları doğrular nitelikte bir açıklama yaptı:

“AB Başkanlığı’na her iki görüşü de dikkate alan bir uzlaşma teklifi sundum. Bir tarafta bu müzakereler hiçbir şarta bağlı değilmişi gibi davranamayız, yani geçtiğimiz günleri yok sayamayız. diğer tarafta ortak, genel, stratejik ve uzun dönemli çıkarlarımızı gözetmeliyiz. bu teklif başkanlık ve avrupalı ortaklarla tartışılacak ve Avrupa’nın bakış açısına uygun sürdürülebilir bir çözüm bulunup bulunmayacağı görülecek.”

Alman Hıristiyan Demokrat Parti Yönetim Kurulu üyesi Aygül Özkan da Almanya’nın Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerde fasılların açılmasından yana oy vereceği görüşünde.

Özkan’a göre, Almanya fasılların açılmasına yönelik oylamada ‘evet’ oyu verecek ama son dönemdeki sıkıntıları da göz önünde bulunduracak.

Türkiye’nin AB’ye dahil olması için kendisinin de çalışmalar yaptığını söyleyen Özkan, parti programında “imtiyazlı ortaklık” yerine “stratejik işbirliği” kavramının belirlendiğini, bunun da imtiyazlı ortaklığa göre daha iyi bir kavram olduğunu savundu.

ABD ise Türkiye’nin AB desteğini yineledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, “Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki görüşümüz değişmedi, ABD Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye devam ediyor” dedi.