ABD’den Kuzey Kore’ye son teknolojili gözdağı

Cuma, 29 Mart 2013 18:07
www.yeniresim.com_-_Uak_-_Sava_Ua_Resimleri_-__B-2_Spirit

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki adet B-2 tipi stratejik bombardıman uçağı ile Güney Kore’ye gözdağı verdi. Radara yakalanmadığı için hayalet olarak nitelenen uçaklar, Missouri’deki üslerinden kalkarak 20 saat aralıksız uçtu.

Güney Kore’deki Amerikan kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada “B2 tipi bombardıman uçaklarının uçuşu, Amerika’nın uzun menzilli hava saldırılarını tam isabet ve hızla yerine getirme yeteneğini göstermektedir” denildi.

Yarımadada gerginlik artarken Pyongyang’a bağlı resmi Kore Merkezi Haber Ajansı, Güney Kore’ye “Her an savaş çıkabileceği için kırmızı telefona ihtiyaç kalmadığı” yolunda mesaj gönderildiğini bildirmişti.

RUSYA KORE’DEKİ DURUMDAN ENDİŞELİ
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore etrafında askeri faaliyetlerin arttırılması girişiminden endişe duyduklarını dile getirdi.

Lavrov, Rusya’nın, Kuzey Kore etrafında, durumun kontrol altından çıkmasına neden olabilecek “tek taraflı askeri faaliyetin” artırıldığından endişe ettiğini bildirdi.

Rus bakan, durumu “askeri yollarla bazı jeopolitik sorunları çözmek için bir bahane” olarak kullanmak yerine, altılı görüşmelerin yeniden başlatılması için koşulların oluşturulmasına odaklanmak gerektiğini kaydetti.

KORE’DE GERGİNLİK TIRMANIYOR
Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da onbinlerce kişi Amerika’nın hava saldırısı tehdidini protesto etmek amacıyla büyük bir gösteri düzenledi.

Aralarında askerler, işçiler ve öğrencilerin de bulunduğu Kuzey Koreliler, Pyongyang’ın Kim İl Sung meydanında yürüdü. Devlet Başkanı Kim Jong Un gösteriye katılmadı.

Gösteriler Kuzey Kore liderinin, uzun menzilli füzeleri hedeflerini Güney Kore ve Amerika’nın Guam ve Hawaii adalarına kilitleme talimatı vermesini izliyor.

Kuzey Kore’ye bağlı resmi Merkezi Haber Ajansı, Devlet Başkanı Kim’in komutanlarla bugün yaptığı acil güvenlik zirvesinin ardından stratejik füzeleri beklemeye aldığını bildirdi.