ABD’de Yeniden Bir İlk Olur Mu?

Cuma, 24 Nisan 2015 16:14

Senatör Barack Obama omzunda onca yükle Beyaz Saray’a oturduğunda bir ilki yaşatmıştı Amerikalılara. Uluslararası arenada ülkenin imajının iki büyük işgalle yara aldığı bir dönemde ABD’nin ilk siyah başkanı olarak koltuğa oturmuştu. Siyahların o anı izlerken ki gözyaşları hala akıllarda… Obama iki dönemi geride bırakıyor. Şimdi Demokrat Parti’nin adayı Obama döneminin Dışişleri Bakanı, eski First Lady Hillary Clinton. Bu kez de bir ilk yaşanabilir. Clinton kazanırsa ABD’nin ilk kadın başkanı olabilir.

Kampanya Videosunun Şifreleri

“BEN DEĞİL, SİZ”

Hillary Clinton 2008 yarışında aday adaylığını açıklarken “Ben de varım, kazanmak için varım” demişti. Bu kez ben-merkezci değil. “Ben” Hillary Clinton’ın sözlüğünden çıkıyor. Onun yerini artık “siz” alıyor. Kafelerde, annelerle kadınlarla yapılan sohbetler alıyor. Ne de olsa Hillary Clinton artık bir anneanne. 2016 kampanyası da bu nedenle öncekine göre farklı. Clinton değişti, tabii kampanya da değişti. Kampanya sorumluları Clinton’ı bir anlamda yeniden tanıtmaya çalışıyor Amerikan kamuoyuna. Kampanya çalışanları Clinton’a seslenirken ne diyecek, işin burası biraz sıkıntılı. Sayın Bakan mı, Senatör mü yoksa sade ve sadece Hillary mi?

“Benim John’umla James’im Evlenemeyecek mi?”

Hayata dokunmak önemlidir. İletişim dediğiniz de budur. İnsanların günlük yaşamında neleri değiştirebileceksiniz ona bakar vatandaş. Amerikalılar bu işte epey başarılı. Sembolizm de yüksek. Hillary Clinton’ın kampanya videosu bu anlamda bir istisna değil. ABD’nin ilk kadın başkanı olmaya aday bir isim olunca, verilen mesaj da kadın, haklar, özgürlükler ve eşitlik ağırlıklı. Eşit iş, eşit ücret mesela.

Eşcinsellere de eşit haklar vurgusu dikkat çekici bir örnekle anlatılıyor kampanya videosunda. Önce alttan bir erkek sesi duyuyorsunuz. Bu yaz çok önemsediğim birisiyle evlenmek istiyorum diyor o ses. “Normalde” görüntüde heteroseksüel bir çift görmeyi beklersiniz değil mi? Ama hayır. Bir “normal” daha var. O da eşcinsel evliliği. Görüntüde de el ele tutuşan iki erkek görüyorsunuz. Dikkat çekici bir not daha var kampanya videosunun bu kısmıyla ilgili. Eşcinsel karşıtı yasalarıyla bilinen Rusya’da televizyonlar videoyu +18 ibaresiyle yayınladı. Malum, Rus yasalarına göre ‘geleneksel olmayan’ ilişkilerin propagandasını yapmak yasak. Kanal yöneticileri klibin bu maddeyi ihlal ettiği görüşünde…

Hillary’nin benimsediği yaklaşımda bu kampanya sürecinde bir farklılık var. Clinton daha önce eşcinsel evlilik yasalarının eyaletler tarafından yapılması gerektiğini söylemişti. Şimdi bir adım daha öteye taşıdı bunu. Artık eşcinsel evlilik anayasal bir hak Hillary’ye göre. LGBT aktivistlerine göre bu son çıkış bir seçim yatırımı olarak görülse de önemli bir kilometre taşı.

Logo Tartışması

“Kıvrım İyidir”

Kocaman mavi bir H harfi. Hillary’nin H’si elbet.  Ortasında da kırmızı bir ok. Seçim kampanyasında etkisi olur mu olmaz mı bilinmez ama grafik tasarımcı arkadaşların dikkatinden kaçmamış logo. Basit bir logo. ‘O ne öyle hastane işareti gibi’ diyen de var, üçüncü sınıf öğrencisi mi yapmış bunu?” diyen de. Logo köşeli biraz… Amerikalı davranış bilimcilere göre köşeyi değil kıvrımı sever insan doğası. Köşeli soğuk ve itici, kıvrımlı ise sıcak ve samimidir. Başarılı logo örneklerine bir bakın. Coca Cola mesela. Kıvrımlı bir el yazısı. Ya da Obama’nın 2008 kampanyasında kullandığı logo. Hani şu Recep Tayyip Erdoğan’ın da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullandığı logoya benzetilen. Tabii Obama Hillary’ye göre ismen şanslı. Hillary ne yapsın. Ama köşeli harfi kıvrımlı yazmak da tasarımcıların işi.

Hazırlayan: BEGÜM DÖNMEZ

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 213. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play