ABD’de karma yurt trendi: Son 15 yılda 100 üniversite karma yurda geçti

Çarşamba, 6 Kasım 2013 14:55

Amerika Birleşik Devletlerinde karma yurt uygulaması artarak devam ediyor. Bazı üniversiteler öğrencileri sınıf sıralamasına göre karma yurda alırken, diğer üniversiteler  ilk ya da son sınıf ayrımı yapmaksızın tüm öğrencileri karma olarak kampüs yurtlarına yerleştiriyorlar. Örneğin Hampshire Üniversitesi tüm yurları karma yaparken, Brandeis Üniversitesi daha ileri sınıflardaki öğrencilerini karma yurtlara yerleştiriyor.

Yale Üniversitesi:

Yale College

Rutgers Üniversitesi, 2010 yılında eşcinsel olduğu için erkek yurdunda birlikte kaldığı erkek öğrenci tarafından homofobik aşağılamaya maruz kalan ve intihar eden Tyler Clementi olayından sonra karma yurt uygulamasının bir benzerini getirdi. Harvard Üniversitesi de eşcisel olduğunu bildiren öğrencilerine karma yurt odası seçeneği sunuyor.

2010 yılında intihar eden Tyler Clementi:

Tyler Clementi

ABD’nin önde gelen üniversitelerinin oluşturduğu ve Ivy Leage dahilindeki üniversiteler birer birer karma yurt seçeneğini sunuyorlar. En son Yale üniveristesi de bu uygulamaya katıldı. 19 bin öğrencisi olan Riversdale’deki California Üniversitesi de tüm öğrencilerine karma yurt odası seçeneği veriyor. Kampüslerdeki karma yurtlar ABD çapında artarak ülke standardı haline geliyor. Ülkenin güneyinde bulunan üniversiteler ise yeni karma yurt trendine katılmaya henüz ikna olmuş görünmüyorlar. Oklahama Üniveristesi’nin karma yurda geçmesi için yapılan kampanyalar sürüyor.

Yale Üniversitesi 2010 yılında karma yurt uygulmasına geçti (fotograf: Yale Daily News)

yale

Kız erkek ayrı olan yurtlar öğrencilerin bir kısmı tarafından rahatsızkla karşılanıyor. ABD’de ülke çapında yapılan National School Climate araştırması Gay ve Lezbiyen öğrencilerin %64′unun erkek ve kızların ayrı kaldığı yurtlarda tehdit altında hissetiklerini belirledi.

Kaynak: Oklahoma Üniversitesi, Students for a Democratic Society araştırması

http://oklahomasds.files.wordpress.com/2012/02/genderneutral2012.pdf