ABD’de kar fırtınası korkusu!

Cumartesi, 9 Şubat 2013 12:36

ABD’nin doğu yakası kar ve fırtına etkisi altında. New York’ta Sandy kasırgasından sonra “Nemo” adı verilen kar fırtınasının korkusu yaşanıyor.

Amerika’nın doğu yakasında geçen yıl sonunda yaşanan Sandy felaketinden sonra şimdi de “Nemo” ismi verilen tipinin, yaşamı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

ABD’nin doğu yakasında etkili olan yoğun kar yağışı ve kar fırtınası (tipi) nedeniyle eğitime öğleden sonra ara verildi, vatandaşların bir an önce evlerine ulaşmalarını sağlamak için ek tren seferleri konuldu.

New York ve New Jersey eyaleti sakinleri yiyecek depolamak için marketlere akın etti, bazı semtlerdeki benzin istasyonlarının stokları tükendi.

500 bin kişi elektriksiz kaldı

Saatteki hızı yer yer 120 kilometre ulaşan tipi en çok Massachusetts eyaletinde etkisini gösterirken doğu yakasında 500 binden fazla kişi elektriksiz kaldı.

Dün sabah yağmaya başlayan kar, gün boyunca devam ederken, yetkililer, New York ve New Jersey eyaletlerinde akşam saatlerinden başlayarak kar kalınlığının saat başı 5 santim arttığını belirtti.

Doğu eyaletlerinde 5 bine yakın uçuş iptal edilirken, Connecticut, Rhode Island ve Massachusetts eyaletlerinde araçla trafiğe çıkmak da yasaklandı.

Massachusetts eyaletine bağlı Boston şehrinde kar yoğunluğundan sokaklar tamamen kapandı, kentte ulaşım imkansız hale geldi.

Fırtınanın hızının saatte 120 kilometreye kadar ulaştığı eyaletin Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bazı bölgelerinde su baskınlarına karşı askeri araçlar hazır tutuluyor.

Kar fırtınasının etkili olduğu bir başka doğu eyaleti Main’de ise buzlu zemin nedeniyle 19 araç zincirleme trafik kazası yaptı.

Eğitime ara verildi

New York ve New Jersey’de yetkililer, vatandaşları tipiye karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken, ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda eğitime öğleden sonra ara verildi.

New York’ta metro çalışıyor, tren seferleri iptal

New York eyaleti şehir merkezinde metro seferlerinde bir aksama yaşanmadı. Kuzey eyaletlere yapılan tren seferleri ise yoğun yağışı nedeniyle iptal edildi. New York ve New Jersey eyaletlerindeki havaalanlarında da uçak seferleri ertelendi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, yaptığı açıklamada, halkı belediyenin internet sayfasını sık sık takip etmeleri konusunda uyardı.

Bloomberg, sokakları karla kapanan vatandaşların internet sayfası üzerinden ihbarda bulunmaları halinde kar küreme araçlarının en kısa sürede bildirilen adrese yönlendirileceğini belirtti.

Stoklarında 250 bin ton kar tuzu bulunduğunu ifade eden Bloomberg, endişeye gerek olmadığını kaydetti.

Kanada’da şiddetli kar fırtınası: 3 ölü

Bu arada, Kanada’da da etkili olan kar fırtınası nedeniyle 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kar yağışı nedeniyle ülkede çok sayıda uçak seferinin iptal olduğu, maddi hasarlı trafik kazalarının yaşandığı bildirildi.

Kar kalınlığının bazı bölgelerde 25 santimetreyi bulduğu ülkede, bazı okul ve üniversitelerin kapalı olduğu belirtildi.