ABD’de ikinci Ferguson vakası

Perşembe, 4 Aralık 2014 09:56

New York’ta siyah Amerikalı Eric Garner’ı gözaltına aldığı sırada boğazını sıkarak ölümüne neden olduğu iddia edilen polisin yargılanmasına gerek görülmedi. Kararın ardından protesto gösterileri başladı.

ABD’nin Ferguson kasabasında silahsız siyah genci vurarak öldüren polis memuru Darren Wilson için takipsizlik kararının verilmesine yönelik tepkiler sürerken, ABD’deki siyahları kızdıran bir karar daha açıklandı. New York’ta gözaltına alındığı sırada boğazının sıkılması sonucu hayatını kaybettiği ileri sürülen Eric Garner’la ilgili soruşturmada jüri, olayda sorumluluğu bulunduğu iddia edilen polisin yargılanmasına gerek olmadığı kararına vardı.

Karar, New York’taki binlerce protestocuyu sokağa döktü. Karara tepki için toplanan göstericiler, şehir merkezindeki çok sayıda ana caddelerde trafiği aksattı.

New York’un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz’da meydana gelen olayda, 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyah Amerikalı Garner, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılmış, bir grup polis tarafından boğazı sıkılarak yere yatırılan Garner, hayatını kaybetmişti.

Amatör video kaydındaki görüntülerde Garner’ın, boğazını sıkarak kelepçe takıp gözaltına almaya çalışan polislere ölümünden hemen önce, nefes alamadığını söylediği yer almıştı. Garner ailesinin avukatı Jonathon Moore, Eric Garner’ın ölümüne neden olduğu öne sürülen polis memuru Daniel Pantaleo için takipsizlik kararı verildiğini bildirdi.

Siyah Amerikalı Garner’in ölümüne neden olan polislerle ilgili eylül ayında oluşturulan komisyon, görgü tanıklarını dinlemiş ve soruşturmayı tamamlamıştı. New York Emniyet Müdürü Bill Bratton, Garner’in ölümünün ardından yaptığı açıklamada, polislerin güç kullanımı konusunda yeniden eğitileceği sözünü vermişti.

“Protesto gösterileri barışçıl olmalı”

Jürinin takipsizlik kararının ardından siyah haklarını savunan sivil toplum kuruluşları, sosyal medya aracılığıyla kentin birçok noktasında protesto gösterileri organize ediyor.

New York Belediye Başkanı de Blasio, karara karşı tepki göstermenin bireysel hak ve özgürlük olduğunu olduğunu kaydederek, “Jürinin kararı nedeniyle mutsuz olanların, tepkilerini barışçıl ve yapıcı bir şekilde göstereceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

De Blasio, şeffaflık ve hesap verebilirliği artırmak için polis memurlarına vücut kamerası takılması için pilot uygulama başlattıklarını da dile getirerek, polis memuru Daniel Pantaleo için ceza davası açılmamasına karşın New York Polis Teşkilatı’nın idari soruşturmasının sürdüğünü vurguladı.

Kaynak: Al Jazeera