ABD’de askeri üsse saldırı: 13 ölü

Salı, 17 Eylül 2013 08:49
1b6e428c-55c6-40d2-8306-7111fc428403

ABD’nin başkenti Washington’da bir donanma üssünde düzenlenen silahlı saldırıda 13 kişi öldü. Yetkililer, silahlı saldırganlardan birinin öldürüldüğünü, diğer 2 saldırganı arama çalışmalarının ise devam ettiğini açıkladı.

SALDIRGANLARDAN BİRİ ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

ABD’nin başkenti Washington DC’de donanma üssüne silahlı saldırı düzenleyen kişilerden birinin kimliği belirlendi. FBI, ölü ele geçirilen saldırganlardan birinin, 34 yaşındaki Aaron Alexis olduğunu açıkladı. Olayda yaşamını yitirenlerin sayısı, ölü ele geçirilen saldırganla birlikte 13′e çıktı.

DİĞER İKİ SALDIRGAN ARANIYOR!

Silahlı saldırganlardan birinin ölü olarak ele geçirildiği, diğer iki saldırganı arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Ölü ele geçirilen zanlının 34 yaşındaki Aaron Alexis olduğu belirtilirken, Alexis’in başka birinin kimliğini kullanarak binaya girdiğinden şüpheleniliyor.

Belediye Başkanı Vincent Gray de saldırıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, yaralanan 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını, kaç kişinin öldüğüne ilişkin kesin bilginin bulunmadığını belirtti. Saldırgaların askeri üniformalı olduğu bildirildi.

Öte yandan, Washington MedStar Hospital Center’ın medikal yöneticisi Janis Orlowski, hastaneye, iki kadın bir erkek olmak üzere üç yaralının getirildiğini belirtirken, olay yerinde başka yaralıların da olabileceğini söyledi. Orlowski, hastaneye getirilen yaralıların durumunun kritik olduğunu belirtti.

Saldırı, başkent Washington’da yerel saatle sabah 08.20′de meydana gelmişti.

OBAMA : ASKERİ VE SİVİL PERSONELİMİZ HEDEF ALINDI

ABD Başkanı Obama, Washington’daki donanma binasına yapılan saldırıya ilişkin, eylemin askeri ve sivil personeli hedef aldığını açıkladı. Obama, Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, saldırı ile ilgili geniş çaplı, kusursuz bir araştırma yapılmasını istediğini belirterek, “Araştırma ilerledikçe nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz” dedi.

“Vatansever çalışanlarımıza ateş açılmıştır. Zarar görenlerin ailelerine destek veriyoruz. Onları korumak için her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullanan Obama, henüz tüm gerçekleri bilmediklerini fakat bazı insanların vurulduğunu ve birkaçının da öldüğünü ifade etti. Obama, “Bu saldırı, askeri ve sivil personelimizi hedef almıştır. Bunlar işlerine giden ve bizleri koruma işini üstlenen vatanseverler insanlardır” diye konuştu. Saldırıda zarar gören aileler için dua ettiklerini belirten Obama, “Onların bizim sevgi ve desteğimize ihtiyaçları var” dedi.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü George Little yaptığı açıklamada, Pentagon’un an itibariyle açık olduğunu, bakanlığı koruma biriminin güvenlik tedbirlerini artırdığını, güvenlik önlemlerinin bir tehdide bağlı değil, önleme ve tedbir amacıyla alındığını söyledi. “Savunma Bakanlığında çalışan herkes bu sabah yaşananlardan üzüntü duymaktadır” ifadesini kullanan Little, Savunma Bakanı Chuck Hagel’in saldırıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

7 OKUL KAPATILDI

Donanma üssündeki saldırı sonrası başkent Washington’da en az 7 okulun güvenlik nedeniyle kapatıldığ belirtildi.