ABD yine bir saldırıyla sallandı! En prestijli maraton kana bulandı

Salı, 16 Nisan 2013 08:48

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Art arda patlayan iki bombanın açıklanan son bilançosu 3 ölü, 17′si ağır 130 yaralı. FBI ‘terör saldırısı’ demesine rağmen Obama ‘terör’ ifadesini kullanmadı.

Ülkenin ‘en eski ve en prestijli maratonu’ olarak nitelendirilen Boston Maratonu kana bulandı.

Kentin ana caddesinde koşulan halk maratonunun bitiş çizgisine yakın bir bölgesinde, 10 saniye arayla iki bomba patladı. TSİ 22.30 sularındaki patlamada, son açıklamalara göre, 3 kişi öldü 17′si ağır 130′dan fazla kişi de yaralandı. Ölenler arasında 8 yaşındaki bir çocuğun da olduğu kaydedildi.

Polis kaynakları, patlamaların meydana geldiği maraton alanında iki bombanın daha bulunduğunu açıklarken, net olmamakla birlikte bir patlama haberi de yine Boston’daki JFK Kütüphanesi’nden geldi.

FBI’ın ‘terörist saldırısı’ olarak değerlendirdiği, Obama’nın ise ‘terör’ ifadesini kullanmadığı patlamaların ardından, ABD’de genel terör alarmı verildi.

Boston hava sahası uçuşlara kapatılırken, uzaktan kumandalı bomba ihtimaline karşı kentteki cep telefonları da kullanıma kapatıldı. Ayrıca, başta New York ve Washington’da önlemler alındığı belirtilirken, Beyaz Saray’a da ziyaretçi giriş çıkışlarının durdurulduğu kaydedildi.

GÖZALTI YOK
İlk açıklamasında vatandaşları evlerinden çıkmamaları için uyaran Boston Emniyet Müdürü Ed Davis, ilerleyen saatlerde bir kez daha basının karşısına çıktı.

Davis, yaralıların net sayısının ve sağlık durumlarına ait detayların tespit edilme çalışmasının halen sürdüğünü, net bilgileri daha sonra verebileceklerini söyledi. Davis, olayın meydana geldiği bölge ve çevresinin inceleme sebebiyle kapatıldığını, yürütülen soruşturma yüzünden halkın normal yaşamına dönmesinin birkaç günü bulabileceğini kaydetti

Bazı basın organlarında şüphelilere ilişkin bilgiler yer aldığını kaydeden Davis, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sorgulanan bazı kişiler olmasına karşın henüz gözaltında kimsenin bulunmadığını dile getirdi.

Öte yandan, polisin patlamadan önce bölgeye girmeye çalıştığı tespit edilen bir kamyoneti ve siyah sırt çantalı bir kişiyi konuyla ilişkili olarak aradığı iddia edildi.