ABD ve Fransa arasında istihbarat krizi

Salı, 22 Ekim 2013 16:28
hollande-obama-rt-afpgt

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın gizli belgelerini sızdıran Edward Snowden Fransız gazetesi Le Monde’a verdiği detaylarda ABD’nin geçen yıl sadece 30 gün içinde Fransız vatandaşlarına ait 70 milyon telefon görüşmesini ve mesajları kaydettiğini ortaya çıkardı. Le Monde gazetesinin haberi Fransa’da büyük rahatsızlık yaratırken Fransız hükümeti Paris’deki ABD elçisini resmi emirle bilgi almak için çağırdı.

Fransa başbakanı Jean-Marc Ayrault ABD’den derhal bir açıklama beklediklerini söylerken ABD’nin bu uygulamalara şeffaflık getirmesini böylece bir daha gerçekleşmemesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Belgelerin ortaya çıkmasının ardidan ABD başkanı Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande bir telefon görüşmesi yaptılar. Beyaz Saray yaptığı açıklamada “ABD müttefiklerimiz ile aramızda haklı şüphelerin doğmasına yol açmıştır” diyerek Fransız telefon dinlemelerini ortaya çıkaran belgelerin krize yol açtığını kabul etti.

ABD’nin ulusal güvenlik gerekçesi ile yaptığı bu dinlemeler sadece terör şüphelilerine yönelik değil, diplomatlar, iş adamları ve devlet çalışanlarını da hedef alıyor. En son NSA ile istihbarat paylaşımı yapan İngiliz İstihbarat kurumu GCHQ’nun 2009′daki G20 zirvesinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinide dinlediği de ortaya çıkmıştı.