ABD Türkiye’yi de dinledi iddiası

Pazartesi, 1 Temmuz 2013 10:53

imagesABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in küresel siber casusluk programını ortaya çıkaran CIA eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı son belgeler, ABD’deki Türk elçiliğinin de dinlendiğini ortaya koydu. NSA, ABD’deki 38 yabancı elçilik ve konsolosluğu “telekulak” yöntemiyle dinlemiş.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in küresel siber casusluk programını ortaya çıkaran CIA eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı son belgede, ABD’nin aralarında Türkiye’nin de olduğu müttefiklerini de dinlediği ortaya çıktı. ABD, aralarında İtalya, Fransa ve Yunanistan’ın yer aldığı birçok ülkeye yönelik operasyonları için ayrı kod isimleri belirlemiş.

ABD’nin gizli küresel istihbarat programı ‘PRISM’ı ortaya çıkardıktan sonra gözlerden kaybolan ve halen Rusya’da bulunduğu düşünülen CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden, ABD’nin üzerindeki baskıyı iyice artıracak yeni belgeler yayımladı.

İngiliz gazetesi Guardian’ın özel haberine göre, NSA’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Washington’daki elçiliklerinde ve New York’taki AB binasında gizlice dinleme yaptığı öne sürüldü.

Raporda, ‘hedef’ olarak belirtilen 38 elçilik ve temsilciliğin isimlerinin yer aldığı belirtildi. Verilen bilgiye göre, seçilen hedeflerden bilgi toplamak için ‘böcekler’, iletişim kablolarına bağlanan özel donanımlar ve özel iletim antenleri gibi cihazlar kullanıldı.

SAYISIZ MÜTTEFİK DİNLEMEYE TAKILDI

Snowden’ın sızdırdığı belgeye göre, ABD’nin dinlediği ülkeler arasında çok sayıda Ortadoğu ve Avrupalı müttefiki yer alıyor.

Bu ülkeler arasında Avrupa’da Fransa, İtalya, Yunanistan; Asya’da Japonya, Güney Kore ve Hindistan; Kuzey Amerika’da Meksika yer alıyor.

Listede elçiliği dinlenen bir diğer ülke ise Türkiye olarak göze çarpıyor. Eylül 2010 yılına ait olan listede, İngiltere, Almanya ve diğer Batı Avrupa ülkeleri ise yer almıyor.

KOD ADI ‘DROPMIRE’

Belgelerde, ABD’nin kullandığı dinleme yöntemlerine de değinildi. 2007 yılına ait bir bilgide, NSA’nın Washington’daki AB elçilikleri için ‘şifrelenmiş faks makinalarını içeren’ bir yöntem kullandığına değiniliyor.

‘Dropmire’ kod adı verilen yöntemde, böcek yerleştirilen faks makinelerinin Avrupa başkentlerine gönderilen belgeleri deşifre ettiği belirtiliyor.

Belgeler, Washington’daki AB elçiliğine yönelik casusluk çalışmasının, ‘küresel konulardaki anlaşmazlıklar ve AB üyesi ülkeler arsındaki diğer sürtüşmeler hakkında bilgi elde etmeye odaklandığını’ öne sürüyor.

ALMANYA’DAN AÇIKLAMA TALEBİ

ABD’nin Avrupa’yı sarsan casusluk operasyonunun ortaya çıkması, Avrupa ülkelerinde şaşkınlık ve tepkiye neden oldu.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Washington’dan açıklama talep ederken, ‘ABD’nin eylemlerinin Soğuk Savaş yıllarını hatırlattığını’ söyledi.

Almanya Der Spiegel dergisi, hafta sonunda ABD’nin ‘böcek operasyonlarının’ Brüksel’de bakanların bir araya geldiği Justus Lipsius binasını da kapsadığını belirtmişti.

YUNANİSTAN İÇİN KOD ADI ‘POWELL’

Guardian, ABD’nin AB merkez binasını hedef alan böcek operasyonunun kod adının ‘Perdido’ olduğunu belirtti. Washington’daki 90 kişilik AB heyetini dinlemek için NSA’nın iki böcek ve bir anten kullandığı ifade edildi.

Guardian, Snowden tarafından açıklanan belgelerde ortaya çıkan casusluk eylemlerinin sadece NSA’ya özgü olmayabileceğini, FBI ve CIA’i de kapsıyor olabileceğini belirtti.

Haberde casusluk operasyonlarına ait diğer kod isimlerine de yer verildi.

Fransa’nın AB ve Washington elçilikleri için sırasıyla ‘Blackfoot’ ve ‘Wabash’; İtalya’nın Washington elçiliği için ‘Bruneau’ ve ‘Hemlock’; Yunanistan’ın AB ve Washington elçiliği için sırasıyla ‘Powell’ ve ‘Klondyke’ kod isimleri kullanılmış.