ABD Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurdu

Salı, 23 Eylül 2014 09:40

ABD’den, Irak’ın ardından Suriye’deki IŞİD hedeflerini de vurdu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerine yönelik hava saldırısına başladığını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü John Kirby başlatılan operasyonda savaş uçakları ve Tomahawk füzelerinin kullanıldığını açıkladı. Sözcü “Operasyon devam ettiği için daha fazla detay veremeyeceklerini” belirtti.

Reuters haber ajansı, bir Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde operasyona destek veren Arap ülkelerinin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Bahreyn olduğunu duyurdu.

AP haber ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili ise operasyona destek veren Arap ülkeleri arasında Katar’ı da saydı. Amerikan ordusu, Ağustos’tan bu yana Irak’a 190 hava saldırısı düzenlemişti. Son saldırılarla, IŞİD’e karşı yürütülen operasyon Suriye’yi de içine alacak şekilde genişletilmiş oldu.

Nereler vuruldu?

Pentagon detay vermiyor ancak sosyal medyada yer alan bilgiler, Suriye’nin doğusundaki IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka’nın vurulduğunu işaret ediyor. Reuters da ülkede 20 hedefin vurulduğunu yazdı.

Suriye Devlet Televizyonu, ABD’nin operasyon başlamadan, Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisine bilgi verdiğini duyurdu.

BBC’nin Washington’da bulunan muhabiri Barbara Plett Usher, Suriye’de, Esad yönetiminin çağrısı olmadan yapılan bu hava saldırısının, Irak’takinden farklı olduğuna dikkat çekiyor. Irak hükümeti IŞİD’e karşı ABD’den yardım istemiş, ardından bu ülkedeki IŞİD hedeflerine hava operasyonu başlatılmıştı. Usher, bu durumun, ABD’yi, bir Arap ülkesini, rızası olmadan bombalayan ülke konumuna soktuğunu söylüyor. (T24)