Uluslararası Af Örgütü: “ABD savaş suçundan yargılanmalı”

Salı, 22 Ekim 2013 12:48
Reaper drops first precision-guided bomb, protects ground forces

 

ABD yetilileri CIA’in Pakistan’da yürttüğü insansız hava aracı saldırıları nedeni ile savaş suçlusu olarak yargılanabilir.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün hazırladığı rapora göre ABD insansız hava aracı kulllanım yasalarını istismar ediyor ve Pakistan’da çok sayıda sivilin ölümüne yol açıyor. En son sebze toplayan yaşlı bir kadının insansız hava aracı ile öldürüldüğünü bildiren Uluslararası Af Örgütü de insansız hava aracı uygulmasının keyfi insan katli sınıfına girdiğini ve savaş suçu olduğunu söylüyor. ABD’nin Pakistan’ın kırsal yapısından yararlanarak bu saldırılar konusunda sorgulanmaktan kaçtığını söyleyen Uluslararası Af Örgütü bölgede gerçekleşen saldırıları tek tek araştırıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca ABD başkanı Obama’nın yeniden göreve geldiğinde bir şüphelilerin yakalanması imkansız olmadıkça öldürülmeyeceleri üzerine söz vermiş ama bu sözünü en son Nisan ayında Yemen’de El Kaide liderinin öldürülmesi ile bozduğunu söylüyor.

Uluslararası Af Örgütü de ayrıca ABD’nin global savaş adı altında her istediği yerde istediği kişiyi öldürmesini kabul edilemeyeceğini söyledi. Ve bu saldırılarının sorumlularının savaş suçlusu olarak yargılanması çağrısında bulundu.