ABD Mısır’la ortak askeri tatbikat yapacak

Perşembe, 1 Ağustos 2013 14:25

page_israil-ve-abdden-akdenizde-ortak-tatbikat_340127587ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD’nin, Mısır’la yapılacağını önceden ilan ettiği “Bright Star” (Parlak Yıldız) adlı ortak askeri tatbikat konusundaki planlarında bir değişiklik yapmadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Oramiral James A. Winnefeld ile birlikte Pentagon’da basın toplantısı düzenledi.

ABD ile Mısır arasında Eylül ayında yapılacağı ilan edilen “Bright Star” ortak askeri tatbikatının, Mısır’daki son gelişmeler sonrasında da hala geçerliliğini koruduğunu belirten Chuck Hagel, “İlan edildiği üzere bu tatbikatı yapmayı planlıyoruz, ancak bunun ötesinde bir şey yok” dedi.

2011′DE İPTAL EDİLMİŞTİ

ABD ile Mısır arasında 1981 yılından beri her iki yılda bir yapılan söz konusu askeri tatbikat, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından ortaya çıkan siyasi karmaşa nedeniyle 2011′de iptal edilmişti.

10 YILDA 50 MİLYAR DOLAR TASARRUF

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Pentagon’un yapacağı kesintilerle 10 yıl içerisinde 50 milyar dolar tasarruf etmeyi planladığını da açıkladı.

Hagel kesintiler kapsamında sağlık hizmetleri, harcırahlar ve ikramiyelerin gözden geçirileceğini söyledi.

Bunların yanı sıra uçak filolarında da kesinti olacağını belirten ABD Savunma Bakanı Hagel, tasarruf planının etkin ve sürdürülebilir operasyonlar için şart olduğunu söyledi.