ABD Mısır mesaisinde

Cumartesi, 6 Temmuz 2013 16:49

obama-fiscal-cliff.jpeg3-1280x960Mısır’daki askeri müdahaleye darbe demekten kaçınan Washington, Mısır mesaisinde. ABD’li sivil ve askeri yetkililer, Mısır’ın yanısıra Türkiye, Katar ve İsrail ile temas halinde. Amerikan yönetiminin takındığı tavır ve üslup, Washington, Mursi’nin ordu tarafından görevden alınmasını kabullendiği ve bundan sonraki sürece eğildiği şeklinde yorumlanıyor.

Amerikan yönetimi Mısır’daki askeri müdahaleye darbe demedi, Mısır’a mali yardımı askıya değil incelemeye aldı.

Washington’dan gelen sinyaller, Amerika’nın müdahalenin meşruiyetini sorgulamaktan çok siyasette bundan sonraki gelişmelere odaklandığı yönünde.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan son açıklamada, “barışçıl gösterilerde sesini yükseltenlerinin hepsinin dedikleri işitilmeli. Bu hem haftaboyunca tepkilerini dile getirenleri, hem de cumhurbaşkanı Mursi’yi destekleyenleri kapsıyor” denildi.

“Mısır halkı farklılıklarını çözmek için barışçıl biçimde biraraya gelmeli, şiddete başvurulmamalı” ifadesi kullanıldı.

Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Dışilişkiler Komisyonu’nun cumhruiyetçi ve demokrat partili liderleri de bir açıklama yaptı. Mursi yönetimi katılımcılık, insan ve azınlık haklarına saygı gibi demokratik prensiplere uymamakla suçlandı.

“Bundan sonra önemli olan geçiş sürecinin şeffaf yürümesi ve ordunun bir an önce demokratik düzene geçmesi” denildi.

Ancak Amerikan yönetimi askeri alanda endişeli. Özellikle de Sina Yarımadası’nda artan şiddet olayları sebebiyle.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Mısırlı ve İsrailli muhataplarıyla düzenli olarak görüşüyor. Görüşmelerin içeriği basına açıklanmıyor.

Mısır’da yönetimi elinde bulunduran askeri liderlerin Amerika’ya, Mursi sonrası dönemde, uzun vadeli olarak siyasette kalmaya niyetli olmadıkları sinyalini verdiği belirtiliyor.