ABD, İranlılara ait gökdelene el koydu

Pazartesi, 21 Nisan 2014 14:31

ABD ile İran arasında yaptırımların hafifletilmesi konusunda sağlanan anlaşmanın ardından ilişkileri geren bir gelişme yaşandı. Manhattan’da bulunan 36 katlı gökdelene bina sahibi vakfın kara para aklama ve İran’a uygulanan yaptırımlara karşı geldiği iddiasıyla el konuldu.

Binanın kayıtlı olduğu şirketin finansal varlıkları  2008′den beri, İran nükleer programıyla ilişiği olduğu iddiasıyla dondurulmuştu.

GELİRİ ABD’Lİ AİLELERE GİDECEK

Perşembe günü New York’taki mahkemeye sunulan bir belge ile ABD Adalet Bakanlığı’nın, gökdelenin satışından elde edilecek geliri, İran destekli saldırılardan etkilenen ailelerin yararına dağıtılmasına onay verdiği ortaya çıktı.

Bu karara göre, 1983′te Beirut’ta ABD denizcilerine yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı gibi İran’ın destek verdiği saldırılardan zarar gören ABD’li aileler bu satıştan faydalanacak.

İRAN’DAN TEPKİ

İran mahkemenin kararı sonrası ABD hükümetini eleştirdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marzieh Afkham Cumartesi günü yaptığı açıklamada kararın, “Hukuki meşruiyetten yoksun olduğunu ve ABD’nin vatandaşlarının dini özgürlüklerini koruma sözünü ihlal ettiğini” belirtti.