ABD IHA’sının öldürdüğü Pakistan’lı yaşlı kadının ailesi kongreye brifing verdi

Çarşamba, 30 Ekim 2013 11:28

Pakistani girlABD’nin Pakistan’da yürüttüğü dron yani insansız hava aracı saldırıları geçtiğimiz hafta Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından savaş suçu olarak nitelendirilmiş ve sorumluluların bu suçtan yargılanması için çağrıda bulunulmuştu. Bu çağrıdan bir hafta sonra Amerikan Kongresi baba ve iki küçük çocuğunu Washington’a çağırdı ve kongrede olayın detayları ile ilgili aileden bilgi aldılar.

Rafiq-ur-Rehman adlı ilkokul öğretmeni 67 yaşındaki ve köyün ebesi olan annesinin 24 Ekim 2012 tarihinde köyün yakınlarındaki bir tarlada CIA dronu tarafından öldürüldüğünü anlattı. Olayda yaralanan biri 13 diğeri 9 yaşındaki iki çocuk da olayı anlattılar. Rehman “Annemin neden hedef olduğunu kimse henüz bana açıklamış değil. Otoyolu hedef aldıklarını söylüyorlar ama orada yol yok. Bir evi hedef aldıklarını söylüyorlar ama orada ev de yok. 5-6 militanın öldürüldüğü söyleniyor ama öldürdükleri tek kişi annem ve iki çocuğumun büyükannesiydi” dedi.

ABD CIA’in dronlarının öldürdüğü yüzlerce sivil nedeni ile eleştiri altında. Uzun zamandır yetkililer tarafından reddedilen sivil ölümleri hakkında kamuoyunun baskısı büyüyor. Cumhuriyeci kongre üyesi Alan Grayson “Saldırılarda ölenlerin %10 ile %30′unun sivil halk olması kabul edilemez” dedi. İnsansız Hava Aracı dronların Pakistan’daki aktivitesi 2004 yılında başladı ve Obama yönetimi ile artış gösterdi.