ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor

Çarşamba, 13 Şubat 2013 13:14
john-kerry-abd-disisleri-bakani-oldu-4287898_8640_o

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad el-Sabah ile Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’yi ziyaretine ilişkin soru üzerine de Kerry’nin görevi devraldığı gün uzun bir telefon görüşmesi yaparak dış politika konularını ele aldıklarını ve ABD’li bakanın ilk fırsatta ilk ziyaretinde Türkiye’ye gelme isteğini dile getirdiğini belirterek,”Bugünlerde ekiplerimiz bu ziyaretin takvimi hakkında çalışıyorlar. Bu ziyaretin gerçekleşmesi bu anlamda kesinleşti” dedi.

En uygun takvimin tespiti konusunda çalışıldığını, bunun uzun bir zaman almamasını beklediğini ifade eden Davutoğlu, “Sayın Kerry’nin görevi yeni aldığı göz önünde bulundurulduğunda, kendi ekibiyle ABD’de belli çalışmaları yaptıktan sonra yurt dışına yaptığı ilk seyahatte Türkiye’ye de gelmesi kesinleşmiş görünüyor. Ama tam takvimi biraz da akış içinde belirlenecek, onu da belirlendiği zaman paylaşırız” diye konuştu.

Türkiye ve ABD’nin birçok sorunda ortak tavır geliştirme ihtiyacında olan iki ülke olduğuna işaret eden Davutoğlu, “En geniş kapsamlı istişareleri en kısa zamanda yapma zarureti var. O bakımdan bu ziyareti önümüzdeki dönemde ksıa bir süre içinde bekliyoruz” dedi.

Davutoğlu, Kerry’nin Türkiye’ye bölge ziyareti kapsamında mı geleceğine ilişkin soruya, “Biz de uzak bir bölgeye gittik mi birkaç ülkeyi birden ziyaret ederiz. Bu yerleşik bir şeydir, genel bir uygulamadır” yanıtını verdi.