ABD dışişleri bakanı John Kerry “Ukrayna’da doğu-batı savaşı yok”

Çarşamba, 26 Şubat 2014 11:47

ABD Dışişleri bakanı John Kerry “Ukrayna doğu-batı savaşı yok” dedi. İki tarafında karlı çıkmayacağı bir oyun olduğunu ve tüm ulusların Ukrayna’da stabiliteyi sağlamak için çalışması gerektiğini söyledi.

Ukrayna’daki yeni yönetim ülkenin Rusya konuşan bölgelerinde menfi karşılanıyor. Eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç’i destekleyen Rusya ise diğer devletleri tek taraflı avantaj amacı gütme konusunda uyardı. Rusya dışişleri bakanı yinede Rusya’nın “müdahelesiz siyaset”i devam ettireceği mesajını vedi.

Salı günü Washington’da buluşan İngiltere dışişleri bakanı ve ABD dışişleri bakanı Ukrayna’daki durumu değerlendirdi.

Kerry: “Demokratik bir gelecek isteyen Ukrayna halkının çabalarının desteklenmesi gerektiği konusunda hemfikiriz” dedi. Kerry ayrıca, “Bu İki tarafında karlı çıkmayacağı bir oyun. Batı, Doğu’ya karşı da değil. Bu Rusya ya da Amerika Birlersik Devletleri de değil. Aslolan Ukrayna ve Ukrayna halkının gelecek için seçimini yapmasıdır. Bu sürecin barışçıl olması için biz Rusya ve diğer ülkelerle birlikte çalışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın geçici Cumhurbaşkanı Oleksander Turvenov, Yanukoviç’in devrilmesinin ardından ciddi bir ayrılıkçılık tehdidi oluştuğunu söylemişti. Turcenov, etnik Rusların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki ayrılıkçılık riskini vurgulamıştı Kırım ve Doğu’daki etnik Ruslar Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Meclis tarafından azledilmesini kınayan gösteriler yapıyor.