ABD borç krizi: kongre sonunda anlaşmayı onayladı

Perşembe, 17 Ekim 2013 11:21
congress-ap

Haftalardır devam eden ABD’deki borç krizinde kongrenin hazine borç tavanının 17trilyon dolara yükseltmesi bekleniyordu. 30 Eylül’de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu kongrenin bütçe onayı vermemesinin ardından ABD devleti resmen kapanmıştı. Obama hükümetinin bütçe harcamalarını onaylamayan Cumhuriyetçiler, gün gece ABD’nin temerrüde düşmesine sadece saatler kala geri adım attı. Demokratların çoğunlukta olduğu senatodan çıkan uzlaşma kongre tarafından 285′e 114 kabul edildi.

ABD’de devletine 7 Şubat tarihine kadar süre tanıyan yasa ayrıca devletin yeniden açılmasını da sağladı. Devlete 15 Ocak 2014′de kadar kaynak sağlayan yasa sayesinde yüzbinlerce memur işine dönebilecek.

Anlaşmanın ardından Obama “Devleti kriz ile yönetmekten vaz geçmeliyiz” diyerek tepkisini belirtti. Obama’ya karşı son ana kadar direnen ancak krizden mağlup çıkan Cumhuriyetçilerin sözcüsü John Boehner ise “İyi savaştık, sadece yenemedik” dedi.

Cumhuriyetçilerin yaşadığı bu fiyasko partinin oylarını da etkilerken Parti içinde sesler yükselmeye başladı. 2008 yılında başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi senatör John McCain ABD’yi felaketin ucuna sürükleyen bütçe inatlaşmasını “Senatoda bunca yıl içinde  gördüğüm en utanç verici olaydı” şeklinde nitelendirdi.