AB, Suriye’ye silah ambargosu kaldırdı

Salı, 28 Mayıs 2013 14:09
229485Dipnot.tv/Özel – Brüksel’de AB dışişleri bakanlarının katıldığı zirvede Suriye muhaliflerine yönelik silah ambargosunun devam edip etmeyeceği tartışıldı.
Mayıs 2011 yılında başlayan ambargo Cumartesi günü sona eriyor. Ambargoyu yeniden düzenleyip uzatma konusunda bir mutabakata varılamayan zirvede sonuç olarak Suriye’ye silah gönderilmesi konusunda belli bir esneklik oluşmuş oldu. Suriye’deki muhaliflere silah yardımı yapılması için Fransa ile birlikte diğer AB üyesi ülkeleri ikna etmeye çalışan İngiliz dışişleri bakanı William Hague Twitter’dan “Doğru bir karar ile AB’nin Suriye’ye silah ambargosu sona erdi.” dedi. Ambardonun sona ermesinin hemen silah gönderimi başlayacak anlamına gelmediğinin de altını çizen Hague, bu kararın Esad yönetimine güçlü bir mesaj anlamına geldiğini söyledi.
AB üyesi diğer ülkeler ambargo kalkıtı takdirde gönderilecek olan silahların yanlış ellere geçmesinden endişeleniyor. Özellikle Avusturya dışişleri bakanı Michael Spindeleggerkarara ilişkin endişesini dile getirdi ve “AB, savaş değil, bir barış hareketidir” dedi. Suriye’ye silah gönderilmesine karşı çıkan ülkeler silahların kimin eline geçeceğinin kontrol edilmesinin mümkün olmadığını ve silahların Suriye’deki savaşı çok daha şiddetlendireceğini söylüyorlar.
AB’nin ambargonun kaldırılması kararının ardından bugün Rusya bir açıklama yaptı ve kararı eleştirdi. Ambargonun kaldırılmasının barış konferansına zarar vereceğini söyledi. Rusya ayrıca bugün S-300 uçak savaş roketlerinin Suriye gönderileceğini açıkladı. Misillerin Suriye’nin gücünü değiştirmeyeceğini söyleyen Rusya’nın Nato elçisi Aleksandr Grushko “gönderdiğimiz roketler sadece savunma amaçlı” dedi.