AB: “Özgür bir şekilde iletişim kurabilmek temel bir Avrupa değeridir”

Cuma, 21 Mart 2014 11:32

Türkiye’de Twitter’ın yasaklanmasına ilk tepki Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes’ten geldi. AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de Twitter’dan yazdığı bir mesaj ile, “Özgür bir şekilde iletişim kurabilmek temel bir Avrupa değeridir” dedi.

Kroes attığı mesajda ” Türkiye ‘deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir” dedi.

“Türkiye’deki servislerimize erişimin engellendiğine ilişkin haberleri inceliyoruz” diyen şirket, Türkiye’deki kullanıcılarına ise, cep telefonlarının kısa mesaj servisi ile tweet atmalarını tavsiye etti.

Yasağın ardından ilk tepki ise Avrupa Birliği Komisyonu’nun Dijital Stratejilerden Sorumlu Üyesinden geldi.

Twitter hesabından attığı tweet ile tepkisini gösterdi, Neelie Kroes.

“Twitter yasağı ödlekçe”

“Türkiye ‘deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir” dedi.

STEFAN FULE: İLETİŞİM TEMEL BİR AVRUPA DEĞERİDİR

Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de Twitter’dan yazdığı bir mesaj ile, “Özgür bir şekilde iletişim kurabilmek temel bir Avrupa değeridir” diyerek, Twitter’ın Türkiye’de erişiminin engellenmesini kınadı.