Giyilebilir Teknolojilere Yönelik Son Gelişmeler Neler?

Salı, 30 Ekim 2018 09:18

Hazırlayan: Ergi Şener

Geçen hafta, geliştirdikleri giyilebilir teknoloji ile meme kanserine yönelik erken teşhis oranını artırmayı hedefleyen, yenilikçi bir start-up Triwi’yi tanıtmıştım. Giyilebilir teknolojilerin (wearables) sağlık alanında radikal inovasyon olarak gösterilebilecek en güzel örneklerden biri de, Apple’ın Stanford Üniversitesi Hastanesi ile birlikte yürütmekte olduğu kalp krizini erken teşhis etmeye yönelik projesi. Apple Watch üzerinden takip edilen kalp ritimleri, Stanford Hastanesi’nin veritabanına aktarılmakta. Birey bazında ve toplu olarak gerçek zamanlı analiz edilen bu veriler, kalp krizi olasılığını ölçümleyerek, potansiyel kalp krizi riskine yönelik önlem alınmasını sağlayacak öngörü analizleri üretmek için kullanılmakta. Yani, Apple, Apple Watch üzerinden topladığı kalp ritim datalarını, büyük veri analizleri ile olası kalp krizini tahmin etmeye ve bu doğrultuda gerekli aksiyonları önceden aldırmaya yönelik çalışmalarıyla sağlık alanında da önemli bir oyuncu olma yolunda.
Bu tarz inovatif sağlık teknolojilerinde kullanılmaya başlanmasına rağmen, giyilebilir teknolojilerin hala gelişmekte olan teknolojiler sınıfında yer aldığını belirtebiliriz. “Wearables”lara yönelik farklı tahminler bulunuyor. Bir kesim, bu cihazların akıllı telefonlar kadar önemli ve vazgeçilmez olacağını savunurken, azımsanmayacak bir diğer kesim ise bu cihazların henüz tam anlamıyla ciddi bir problemi çözmediğini, bu nedenle de beklenen yaygınlığa ulaşamadığının altını çizmekte. Tüm farklı görüşlere karşın, bir gerçek, giyilebilir teknolojilerin hızla geliştiği ve çok yakında hepimizin hayatının bir parçası olacağı…
Bu hafta, “wearables” pazarına yönelik gelişmeleri ve bu alandaki son tahminleri derledim:
- Giyilebilir teknolojilerin çoğu da, akıllı telefonlar gibi açık platformlar olarak farklı uygulamaları desteklemekte, bunların en güzel örneği akıllı saatler. Bu saatlere, bir uygulama dükkanından istediğiniz uygulamaları yükleyebilmektesiniz. Bununla birlikte, günümüzde, halen bu tarz açık platformları destekleyen giyilebilir cihazlardan öte, daha basit ve özellikleri gömülü olarak hazır gelen giyilebilir cihazların tercih edildiği gözleniyor. Örneğin, sağlık bilekliği konsepti ile giyilebilir teknoloji furyasının öncü şirketlerinden olan Fitbit, halen pazarın %22’sine tek başına hakim konumda (Apple’ın %18 oranında pazar payı olduğunu düşünürsek, bu oranın oldukça yüksek ve başarılı olduğunu belirtmemiz gerekiyor). Öte yandan, bu tarz basit giyilebilir teknolojilerin hızla pazar payını daha akıllı giyilebilir ürünlere bırakacağı da aşikar.
- 2019 yılında, gelişmiş ülkelerdeki genç popülasyonun %33’ünün giyilebilir teknolojileri kullanacağı tahmin ediliyor.
- Akıllı saatler şu anda bir akıllı telefona bağlı ve genellikle de telefon olmadan fonksiyonları kullanılamayan bir aksesuar seviyesinde (buna rağmen bile, ciddi bir ilgi uyandırmayı başarmış durumda). Amerikan tüketicilerin %40’ı, bu tarz akıllı saatlere ilgili duyduklarını ve satın almak istediklerini belirtmekteler. e-SIM ile birlikte (cihazda hazır gelen sanal SIM), bu cihazlarında herhangi bir telefona bağlanma ihtiyacı olmadan kullanılması bundan sonra hızlanacak, Apple Watch ve yeni iPhone’larda eSIM’le birlikte gelmekte.
- Geçen yıl $7 milyar seviyesinde olan “wearables” pazarının, 2020’de dört katına çıkarak $31 milyar seviyesinde olması beklenmekte.
- Giyilebilir tekstil ürünleri de yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlamış durumda. Ünlü moda devi Ralph Lauren, kalp ritmini, bir bilekliğe kıyasla çok daha hassas ölçümleyebilen PoloTech ismini verdiği bir t-shirt lanse etti. Bu tarz akıllı giysiler sadece sporcular için değil. 2018 yılı içerisinde tüketicilerin %14’ü bu tarz akıllı bir giysi almaya meyilli olduğunu belirtmiş durumda.
- Samsung akıllı cihaz pazarında liderken, giyilebilir teknolojiler alanında bu liderliğinden uzak. Apple, saati Apple Watch ile giyilebilir teknolojiler arenasının yükselen yıldızı olmayı sürdürüyor. Apple, şu anda global akıllı saat pazarının %74’üne tek bir model ile hakim durumda. Bu oran, Apple’ın pazar liderliğini en az 2020’ye kadar sürdürmesinin oldukça olası olduğunu göstermekte.
- Her ne kadar şu ana kadar beklenen ilerlemeyi kaydememiş gibi görünse ve ilk hayal kırıklığına neden olan Google Glass’ın ardından 5 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu alanda dikkate değer bir gelişme sağlanamamış olsa da, akıllı gözlükler yeni nesil giyilebilir teknolojiler olarak merakla beklenmekte. Bu gözlüklerin yeni modelleri sadece gözlüğe entegre bir kameradan ziyade çok daha akıllı hale gelmekte. Özellikle artırılmış gerçeklik (AR) ve mikro-lokasyon bazlı teknolojilerin doğru entegrasyonu ile birlikte akıllı gözlükler de vazgeçemeyeceğimiz giyilebilir teknolojiler olma yolunda hızla ilerlemekte.
Pek çok teknoloji şirketi ve start-up “wearables” alanında yeni uygulamaları kullandırtmanın en iyi yollarını bulmaya çalışıyorlar, ancak gerçek şu ki giyilebilir teknolojileri hızla hayatımıza giriyor ve günlük rutinimizin bir parçası olma yolunda ilerliyor…