Sektörlerin Dansı ve Son Dönemlerde Ses Getiren İş Birlikleri

Pazartesi, 27 Kasım 2017 10:42

Hazırlayan: Ergi Şener
Sektörlerin Dansı ve Son Dönemlerde Ses Getiren İş Birlikleri

Günümüzde teknolojinin takip edilemeyen bir hızla gelişimi, sektörlerin de hem kendi iş süreçlerinde operasyonlarını daha verimli hale getirmeleri hem de rekabette geri kalmamaları, daha da önemlisi yok olmamaları adına teknolojiyi yakından takip edip, yeni teknolojileri iş süreçlerine entegre etmelerini zorunlu hale getiriyor.

Ancak, bu noktada, sektöründen bağımsız pek çok firma kolaya kaçıp, modaya da uymak adına, kendini “teknoloji firması” olarak nitelendirme yarışına giriyor. Asıl yapılması gerekenin, teknolojiyi bir “enabler” olarak konumlandırıp yani ana iş alanına yarar sağlayacak ve hayatı kolaylaştıracak şekilde müşterilere sunmak olduğu çoğu zaman unutuluyor. “Teknoloji şirketiyiz” sloganının yanında, ana sektörlerinin dinamiklerini ve hayati fonksiyonlarını unutmadan ilerlemek, şirketler açısından daha da önem kazanmaya başlıyor. Bu anlamda da, teknolojinin sahibi ya da belirli teknolojileri en iyi kullanan firmalar ile iş birlikleri gerçekleştirmek her geçen gün daha da önem kazanıyor.

İçinde bulunduğumuz süreçte, iş ortaklığı ve açık inovasyon dijital dünyanın en önemli paradigmalarından birini oluşturuyor. Birbirinden oldukça farklı olan sektörlerin birlikte harmoni yaratmaları ve birbirlerinden beslenerek, müşterileri adına da oldukça önemli kazanımlar sağladıkları bir dönemde bulunuyoruz. Ben buna, “sektörlerin dansı” diyorum.

Bu yazımda, son dönemlerde oldukça şaşkınlık yaratan, ancak bir o kadar da ses getiren iş birliklerini analiz ettim.

Ford & Dominos Pizza:
Bu yaz başında, Ford ve Dominos’un açıkladığı iş ortaklığı pazarda büyük bir surprize neden oldu. Yapılan açıklama doğrultusunda, firmalar Ann Arbor bölgesinde, sürücüsüz Ford Fusion araçlar ile pizza teslimatının yapılması doğrultusunda testlere başladıklarını belirttiler. Dominos’dan pizza siparişini veren müşteriler, siparişlerine yönelik teslimat bilgilerini, GPS üzerinden, gerçek zamanlı olarak da takip edebilecekler. Teslimatların tek dezavantajı, evinizden çıkıp, araca kadar gitmenizin gerekmesi…

Dominos & Ford Pizza Teslim Araçları: https://www.youtube.com/watch?v=l8bz7_BYkVM

Uber & Spotify:
Uber ve Spotify’ın gerçekleştirdiği iş birliği, yeni nesil müşterilerin beklentilerini karşılama adına oldukça başarılı bir çalışma oldu. Yapılan entegrasyon ile Spotify premium kullanıcıları, Uber yolculuklarında, Spotify hesaplarından istedikleri müzikleri yolculukları boyunca dinleyebilmekteler. Yolculuk deneyimini kişiselleştirme adına örnek gösterilen bu çalışma, farklı alanlara da yayılma potansiyelini çağrıştırmakta.

Spotify Uber Rider: https://www.youtube.com/watch?v=cNUc3WD2Y-U

Google & Luxottica:

Luks segmentte spor gözlük üretimi yapan Iltalyan Luxottica firması, 2015 yılında, giyilebilir teknolojilere giriş yapmak adına, Google ile bir ortaklık gerçekleştirdi. Bu işbirliği kapsamında firmanın üretimini gerçekleştirdiği Ray-Ban, Oakley gibi güneş gözlüklerine Google Glass özellikleri eklenmesi kararlaştırıldı. Google Glass, küçük bir ekranın gözlük çerçevesine eklenmesi ile gözlük üzerinden fotograf çekme, video kaydetme, e-maillere ulaşma ve gerekli bilgilere web’den erişme gibi fonksiyonlar sağlamakta. Ancak, Google Glass uygulamaların gerçek hayatta sorgulanması ve Google tarafından projenin öneminin düşürülmesi sonucu, bu ortaklık beklendiği seviyelere gelemedi.

Macy’s & Google:
Macy’s ve Google, mağazalarda envanter takibini ve sorgulanmasını basitleştirmek adına bir iş birliği gerçekleştirdi. Müşteriler basit aramalar ile birlikte istedikleri Macy’s mağazalarında hangi ürünlerin olduğu, beğendikleri ürünlerin fiyatları, hangi size ların, renklerin bulunduğuna kolayca erişebilmekte; mağazaların içerisinde de Google Maps’in in-door özelliği ile mağazada istenen yere kolayca ulaşım sağlanmakta.

BMW & Louis Vuitton:
BMW ve Louis Vuitton, BMW için premium bir bagaj seti hazırlanması konusunda bir anlaşma gerçekleştirdi. Başlangıç fiyatı 20.000 USD olarak belirlenen set, BMW i8′in sınırlı bagaj bölmesine sığacak şekilde tasarlandı.

http://www.bmwusa.com/Standard/Content/Vehicles/2016/i8/BMWi8/BMWi8LouisVuitton.aspx

Starbucks & Square:
Mobil ödemelerde, dünyanın en başarılı uygulamalarından birini kendi uygulaması üzerinden sağlayan Starbucks’ın yenilikçi ödeme sağlama kuruluşları arasında ilk akla gelenlerden olan Square ile olan iş birliği 2012 yılına dek uzanmakta. Öncelikle, Starbucks kasalarına Square entegrasyonu ile ödeme sağlanması ile başlayan bu işbirliği, Starbucks’ın kartlı harcamalardaki komisyonunu düşürme, Square’in de yayılma adına belirlediği stratejileri düşünüldüğünde, win-win (kazan-kazan) olarak nitelendirilmişti. Ancak, bir süre sonrasında, Square düşük komisyonlar nedeniyle zarar yaşadığını belirterek, bu ortaklığı bitirmek zorunda kaldı. Starbucks bu durumdan çok etkilenmedi, dünyanın en çok kullanılan mobil ödeme uygulamalarından biri olmayı hala sürdürmekte.

Nasa & Lego:
NASA ve Danimarkalı oyuncak üreticisi Lego, 2010 yılında “Tasarla ve Yap” yarışmalarıyla, havacılık tasarımında yaratıcı yetenekleri teşvik etmek ve ödüllendirmek için bir ortaklık kurdu. NASA işbirliklerini daha çok üniversiteler ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar ile gerçekleştirdiği için, bu iş birliği oldukça şaşırtıcı olarak nitelendirilmişti.

Apple & Nike:
Geçen yıl gerçekleşen Apple’ın yeni ürünlerini tanıttığı etkinliğin beklenmedik bir konuğu Nike’ın CEO’suydu. Yeni Apple Watch tanıtımı sırasında, Apple’ın Nike ile birlikte Apple Watch Nike+ markası ile yeni saatleri de piyasaya süreceği bilgisi paylaşıldı. Nike ile Apple iş birliği aslında uzun yıllara yayılmakta. (Tim Cook uzun süredir Nike’ın yönetim kurulunda yer alıyor.)

Tahmin edileceği üzere, Apple Watch’a kıyasla çok daha sportif tasarlanmış bu ürün, direkt olarak günlük hayatta düzenli spor yapanları hedefliyor ve dijital kişisel training asistanı özelliğini de sağlıyor. Bu asistan, kullanıcılarını spor yapmaları için teşvik ediyor ve hava durumu verileri gibi, sporu etkileyebilecek ve hazırlık gerektiren koşullara kullanıcıyı hazırlıyor.

Apple Watch Series 3 Nike +: https://www.youtube.com/watch?v=NFA3lqVmgYo