9 soruda çocukların sorularına kolay cevap verme rehberi

Perşembe, 5 Haziran 2014 09:36

Çocukların çevreye, hayata ve dünyaya ilişkin soruları genelde tüm ebeveynleri zorlar. Daily Mail, net cevaplar talep eden çocukların ‘neden, nasıl‘ ile başlayan bu sorularına cevap verememe endişesi nedeniyle kabus görenler için bir rehber hazırladı.

Diken’in Daily Mail’den aktardığı haberine göre; konunun uzmanından görüş alınan sorular arasında gökyüzünün neden mavi olduğundan dünyanın sonuna, papağanların neden konuştuğundan uzayın nerede başladığına dair birçok farklı konu var…

 

1. Dünya ne zaman sona erecek?

Britanya’nın saygın kuruluşu Astronomer Royal’den Lord Martin Rees, buna “Beş milyar yıldan daha uzun bir süre sonra” şeklinde cevap veriyor. Rees, “Ama güneş her geçen gün daha sıcak ve parlak hale geliyor ve birkaç yüzyıl sonra yaşam şartları çok zorlanacak. Eğer şanssızsak, sonumuz dinozorlar gibi de olabilir” diyor.

 

2. Aslanlar neden kükrer?

Londra Hayvanat Bahçesi’nde memeli hayvanlardan sorumlu olan Teague Stubbington, “İnsanlar nasıl kelimeler yoluyla iletişim kuruyorsa, aslanlar da kükreyerek bunu yapıyor. Her aslan farklı bir ses çıkarıyor” diyor. Stubbington, aslanların yavrularını çağırırken ya da onlarla oynarken daha yumuşak bir ses çıkardığını ancak bölgesini belirlemek istediğinde oldukça yüksek bir şekilde kükrediğini ekliyor.

 

3. Ay’ı neden gündüzleri de görebiliyoruz?

College London’da araştırmacı olan Dr. Lucie Green, Ay’ın Güneş’ten aldığı ışığı yansıttığı için gün boyunca görünebildiğini söylüyor. Ancak Green, “Her dört haftada bir kere olmak üzer, Ay’ın yüzü Dünya’ya dönük olduğunda tüm gün boyunca oldukça net gözlemleriz” diyor.

 

4. Uzay nerede başlar?

NASA, Dünya’nın atmosferinden çıkıldığı anda uzayın başladığını belirtiyor. Ancak atmosferin nerede bittiğini tam olarak belirlemek zor olduğu için bu sınırı, Dünya’nın 100 kilometre üzerinde olarak tanımlayan biliminsanlarını dinleyebilirsiniz.

32807102ec

5. Ağaçların neden bu kadar çok yaprağı var?

Ağaç uzmanlarından oluşan Consulting Arborist Society’den Mark Chester, ağaçların onları besleyecek şekeri üretmek için yapraklarını kullandığını ifade ediyor. Yapraklardaki klorofil güneş ışığını emiyor ve havadaki karbondioksidi kullanarak onu bir tür şeker olan karbonhidrata yani enerjiye dönüştürüyor. Chester, “Yaprak enerji üretmeyi bırakırsa ağaç, şekeri geri çeker ve yaprak ölür” diyor.

 

6. Gökyüzü neden mavi?

Lucie Green, buna atmosferden geçen güneş ışınlarının kırılmasının neden olduğunu söylüyor. Normalde güneş ışınları kırmızı, turuncu, yeşil, sarı, mavi, lacivert ve mor renklerini de barındırıyor. Ancak, atmosferden geçerken gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılıyor. Mavi ışınlar atmosferin hemen üst tabakalarında ilk saçılan ve her yöne dağılan ışınlardan olduğu için gökyüzünü mavi görüyoruz.

 

7. Neden papağanlar konuşabilen tek kuş?

Londra Hayvanat Bahçesi’nden Mark Habben, papağanların evcil hayvan gibi muamele gördüğü için bu tarz bir ün kazandığını hatırlatıyor. Aslında duydukları ses ve gürültüleri taklit ediyorlar. Ve bunu yapan tek kuş da değiller. Karga ve kuzgunlar da başka bir cinse ait sesleri taklit edebilmekte ustalar. Ancak bu hayvanlar evcil olmadıkları için insanlarla, onların seslerini taklit edebilecek kadar yeterli zaman geçirmiyor.

 

8. Uçaklar nasıl havada kalıyor?

Southampton Üniversitesi’nden Alex Forrester, “Uçaklar pervaneleri ve kanatlarıyla hava dokusunu etkiler ve çevresindeki havanın dağılışını ve akımını denetler. Uçak, kanatları sayesinde kaldırma kuvveti oluşturarak havada kalır” diyor.

 

9. Hava neden görünmez?

Manchester Üniversitesi’nden Profesör Jamie Gilmour, “Güneş’ten Dünya’ya çok çeşitli ışınlar gelir. Bazıları atmosferde bloklanır, bazıları geçer. Hava molekülleri ışığın görünebilir dalga boyundan daha küçüktür. Bu yüzden görünmezdir. Eğer, hava görünür olsaydı güneş ışıklarını engellerdi” diye konuşuyor.

Tags