85. Oscar ödüllerinin adayları belli oldu

Perşembe, 10 Ocak 2013 16:27

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri 24 Şubat gecesi sahiplerini bulacak. 85. Oscar ödüllerinin adayları belli oldu.

Oscar adaylarını gecenin sunucusu Seth MacFarlane ve oyuncu Emma Stone açıkladı. Steven Spielberg’ün yönettiği ‘Lincoln’ 12, Ang Lee imzalı ‘Life of Pi’ 11 dalda aday gösterildi.

Oscar Ödül Töreni özel yayını 24 Şubat Pazar gecesi (Pazartesi’ye bağlanan gece) “Oscar Gecesi” programı ile başlayacak. Tören, canlı olarak NTV ve CNBC-e’den yayınlanacak.

Oscar tarihinin en genç adayı Quvenzhané Wallis olurken, en yaşlı adayı ise ‘Amour’ filmindeki performansıyla Emmanuelle Riva oldu.

24 Şubat’ta düzenlenecek olan 84. Oscar törenini ‘Family Guy’ın yaratıcısı Seth MacFarlane sunacak.

İşte kategoriler ve adaylar:

En İyi Film
Lincoln
Silver Lininings Playbook
Zero Dark Thirty
Les Misérables
Life of Pi
Amour
Django Unchained
Argo

En İyi Erkek Oyuncu
Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Denzel Washington
Hugh Jackman (Les Misérables)
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Joaquin Phoenix (The Master)

En İyi Kadın Oyuncu
Naomi Watts (The Impossible)
Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Jennifer Lawrance (Silver Linings Playbook)
Emmanuelle Riva (Amour)
Quvenzhané Wallis (Beasts of The Southern Wild)

En İyi Yönetmen
Ang Lee (Life of Pi)
Steven Spielberg (Lincoln)
Michael Haneke (Amour)
Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild)
David O. Russell (Silver Linings Playbook)

En İyi Orijinal Senaryo
Amour (Michael Haneke)
Django Unchained (Quentin Tarantino)
Flight (John Gatis)
Moonrise Kingdom (Wes Anderson&Roman Coppola)
Zero Dark Thirty (Mark Boal)

En İyi Uyarlama Senaryo
Argo (Chris Terrio)
Beasts of the Southern Wild (Lucy Alibar&Benh Zeitlin)
Life of Pi (David Magee)
Lincoln (Tony Kushner)
Silver Linings Playbook (David O. Russell)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Philip Seymour Hoffman (The Master)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Alan Arkin (Argo)
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Christopher Waltz (Django Unchained)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Anne Hathaway (Les Misérables)
Helen Hunt (The Sessions)
Amy Adams (The Master)
Sally Field (The Master)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

En İyi Yabancı Film
Amour
No
War Witch
A Royal Affair
Kon-Tiki

En İyi Animasyon
Brave
Frankweenie
ParaNorman
The Pirates! Band of Misfits
Wreck-It Ralph

En İyi Görüntü Yönetimi
Anna Karenina (Seamus McGarvey)
Django Unchained (Robert Richardson)
Life of Pi (Claudio Miranda)
Lincoln (Janusz Kaminski)
Skyfall (Roger Deakins)

En İyi Kurgu
Argo
Life of Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty

En İyi Belgesel
5 Broken Cameras
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
Searching for Sugar Man

En İyi Belgesel (Kısa)
Inocente
Kings Point
Mondays at Racine
Open Heart
Redemption

En İyi Müzik
Anna Karenina (Dario Marianelli)
Argo (Alexandre Desplat)
Life of Pi ( Mychael Danna)
Lincoln (John Williams)
Skyfall (Thomas Newman)

En İyi Görsel Efekt
The Hobbit: An Unexpected Journey
Life of Pi
Marvel’s The Avengers
Prometheus