“70 yaşındaki teyze mi ülkeye zarar verecek” Mustafa Koç ilk kez konuştu

Çarşamba, 18 Eylül 2013 09:45

mustafakocGezi Parkı gösterilerinde eylemcilere kapılarını açan Divan Otel’in sahibi Koç Holding’in Başkanı Mustafa Koç, olaylarda Koç Grubu’na yöneltilen eleştirilere ilişkin ilk kez Radikal Gazetesi’nden Jale Özgentürk’e konuştu.

Gezi Parkı eylemlerine katılanları ‘Sizin benim gibi insanlar’ olarak tanımlayan Mustafa Koç, “Kusura bakmayın. 70 yaşında teyze de gördüm ben, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek” dedi.

Korkunç bir bilgi kirliliği 

Bu sıkıntı sürerken mayıs sonunda ise hiç beklenmedik şekilde Gezi olaylarının patlak verdiğini hatırlatan Koç’un, bu konudaki ilk yorumları şöyle oldu:
“Maalesef Koç Holding olarak hiç istemediğimiz bir şekilde kendimizi olayların ortasında bulduk. Divan Otelimiz, gayet insani bir yaklaşım sergilerken hadise başka mecralar tarafından çok çarpıtıldı. Korkunç bir bilgi kirliliği, bir dezenformasyon ve teröristlere yardım ediyormuşuz gibi bir hava estirildi. Biz de bundan fevkalade üzüntü duyduk.”
Koç ve Durak’la sohbet sorularla sürdü:

Gezi sürecinde Başbakan ile görüşme imkânınız oldu mu? Randevu bekliyormuşsunuz gibi iddialar ortaya atıldı?
Yok olmadı. Zaten kendisi çok yoğundu o dönemde. Kuzey Afrika’ya gitti. Çok sayıda iddia ortaya atıldı.

Olaylar çok insaniydi ama açıklama çok sonra geldi. Neden sizin ağzınızdan olmadı?
Olaylar çok tazeydi ve bence bizim o aralar sessizliğimizi korumamız çok yerinde oldu. Sosyal medyanın hem çok iyi tarafları var ama diğer taraftan hadise başka yerlere saptırılabiliyor. Ben kendi ağzımdan fabrikaları kapatacağımızı iddia eden bir haber okudum. Büyük oyunlar oynandığı, bizim de sanki bu oyunların bir parçası olduğumuz vb. iddialar ortaya atılıyor. İç huzurun, ekonomik ve sosyal istikrarın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu, her fırsatta vurguluyoruz. Hal böyleyken Türkiye’de istikrarı bozacak herhangi bir hareketin içinde topluluğumuzun yakıştırılmasına müsaade etmeyiz.

Ekimde sokak gösterileri bekleniyor. Sizin olaylara bakış açınız nedir?
İleri demokrasilerdeki gösteri hakkı nasıl mevcutsa Türkiyede dünyanın parçası olacaksa ki ona oynadığımızı biliyorum. Doğal olması lazım. Şiddet kullanılmadığı müddetçe.

Sizce Taksim’de yaşanan olaylar 300 aracın yakılması şiddet içermeyen olaylar mıydı?
Siz oraya gelen insanları gördünüz mü? Sizin benim gibi insanlar. Ellerinde molotofkokteyli olanlardan bahsetmiyorum. Ama hepsinin aynı kefeye konmasını ben kabul etmiyorum. Kusura bakmayın. 70 yaşındaki teyze de gördüm ben, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek. Bundan vazife çıkartan insanlar tabii ki olmuştur. Biz şeylerde aynı yere varamayacağız.

Kutuplaşma endişesi 

İstikrar çok önemli dediniz, istikrarın sağlanması için ne yapılmalı?
İç çekişmeleri bırakıp herkesin işine bakması lazım. Sonunda ne paylaşılamıyor anlayabilmiş değilim. Beni en çok kutuplaşma endişelendiriyor. Bertaraf edilmesi lazım.

28 Şubat süreci soruşturma konusu yapıldı. Sizin hakkınızda da suç duyurusu var. Ne düşünüyorsunuz?
Koç: Suç duyurusunda bulunmak herkesin anayasal hakkı.

Röportajın devamını okumak için tıklayınız…