7 coğrafi bölgeden 7’şer kişi! İşte akil insanlar

Çarşamba, 3 Nisan 2013 09:07

fileAkil İnsanlar Komisyonu’nda yer alacak isimler netleşmeye başladı. Listede, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da var.

Akil İnsanlar Komisyonu, 7 coğrafi bölgede, 7’şer kişiden oluşacak. 49 kişilik liste büyük oranda belirlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına telefonla aranarak teklif götürülen isimlerden çoğunun öneriyi kabul ettiği öğrenildi. Liste oluşumunda ‘temsil kabiliyeti ve toplumsal karşılık’ ilkeleri gözetildi.

Toplumun farklı eğilimlerini yansıtan isimler olmasına özen gösterildi.

Listede değişik meslek grupları kadar yaşam tarzları farklı isimlere de yer verildi. Türk, Kürt, Arap kökenlilerin yanı sıra başörtülü kadınlar ve gayrimüslüm isimler de listede.

Radikal gazetesinin haberine göre; Akil İnsanlar Komisyonu’na girmesine kesin gözüyle bakılan isimler şöyle:

KONDA Başkanı Tarhan Erdem, Akademisyen Hüseyin Yayman, Gazeteci Avni Özgürel, Gazeteci Ali Bayramoğlu, Yazar Sibel Eraslan, Gazeteci Hilal Kaplan, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mithat Sancar, Gazeteci Etyen Mahçupyan, SETA Direktörü Yılmaz Ensarioğlu, Yazar Oya Baydar, Prof. Deniz Ülke Arıboğan, Gazeteci Oral Çalışlar , Yazar Murat Belge, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Prof. Doğu Ergil, Gazeteci Ahmet Taşgetiren, Prof. Erol Göka, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ.

Renkli isimler de var

Hükümet kanadı her ne kadar ‘şöhretler karması’ olmayacak dese de listede renkli isimler de bulunuyor. Komisyonun en dikkat çekici isimleri sinema ve sanat dünyasının şöhretleri olacak.

Listede ünlü sanatçılar Kadir İnanır, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Yılmaz Erdoğan ve Lale Mansur da bulunuyor.

Sezen Aksu “istemedi”

Sezen Aksu’nun kendisine iletilen öneriyi ‘magazinleşme’ kaygısıyla geri çevirdiği öğrenildi.