9 aylık bebek çıkarıldığı mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı

Salı, 8 Nisan 2014 11:41

Pakistan’da cinayet planlamak, polisi tehdit etmek ve devlet işlerine müdahele ile suçlanan 9 aylık bebek Muhammed çıkarıldığı mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı.

Bebek Muhammed Musa Han Lahor’da Şubat ayında elektrik faturalarını ödemeyen evlere yapılan polis baskını sırasında polise ve enerji memurlarına taş attığı gerekçesiyle 30 kişi ile birlikte göz altına alınmış ve hakkında dava açılmıştı. Komiser yardımcısı Kashif Ahmed, 9 aylık bebeğin de taş atma iddiasından suçlu olabileceğine kanaat getirerek bebeğin tutuklanmasına karar vermişti.

Olayın ardından 9 aylık bebek Muhammed elinde biberonu ile deddesinin kucağında mahkemeye çıkarıldı ve parmak izi alındı. Yargıç sonunda bebek ile beraber diğer 30 kişinin de kefalet ile serbest bırakılmasına karar verdi. 9 aylık bebek Muhammed 12 Nisan’da yeniden mahkemeye çıkacak. Yargıç olayın mantıksızlığını kabul ediyor ancak bebek Muhammed’in davasını düşürme yetkisi bulunmuyor.

Bekek Muhammed’in dedesi Muhammed Yasin, Reuters’e yaptığı açıklamada: “Daha biberonunu elinde tutamıyor, polise nasıl taş atsın?” diyerek isyan etti.

Komiser yardımcı ise bu tutklamanın ardından açığa alındı. Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif bu davayı açanlarla ile ilgili olarak sert cezaların uygulancağını söyledi. Pakistanda suç ehliyeti 12 yasında başlıyor.