İnsan Hakları İzleme Örgütü: Suriye rejimi şehirleri mahalle mahalle haritadan siliyor – İnteraktif Harita

Perşembe, 30 Ocak 2014 11:34

İnsan Hakları İzleme Örgütün bugün yayınladığı raporda Suriye rejimi tarafından Şam ve Hama’da 2012 ve 2013′de  binlerce konutun kasıtlı ve yasadışı olarak imha edildiğini bildirdi. Raporda uydu görüntüleri, şahitlerin ifadelerinin yanı sıra video ve fotoğraflardan oluşan dediller bulunuyor.

“Yerle bir: Suriye’de 2012-2013 tarihlerinde yasadışı mahalle yıkımı” adlı 38 sayfalık raporda, patlayıcılar, ve buldozerlerle yapılan 7 ayrı büyük çaplı yıkım belgeleniyor. İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre yıkımlar herhangi bir askeri amaca hizmet etmezken kasıtlı olarak sivil halkı cezalandırmayı ya da sivil halka orantısız düzeyde zarar vermeyi amaçladığı görülüyor.

Suriye rejimi yıkımların bir kentsel dönüşüm planının parçası olduğunu ve yasadışı olarak inşaa edilmiş binaların yıkıldığını söyledi.

İnsan Hakları İzmele örgütü yıkımların kasıtlı ve yasadışı olduğunu, sivil haklı cezalandırmak için yapıldığını ve raporun uluslararası ceza mahkemesine iletilmesi, evleri yıkılanlara tazminat ödenmesi ve Suriye hükümetine silah ve mühimmat ambargosu getirilmesi için çağrıda bulundu.

Fotoğrağların ortasında bulunan kırmızı ibreyi sağ sola hareket ettiriniz: