47 milyon İspanyol’un telefonu dinlendi: İspanya Madrid’deki ABD büyükelçisini çağırdı

Pazartesi, 28 Ekim 2013 13:20
NSA Mariano Rajoy

Amerikan Güvenlik Ajansı NSA’in dünya çapındaki dinleme skandalı her geçen gün daha da büyüyor. Bugün İspanyol medyasına bomba gibi düşen haberde 1 ay içinde NSA’in 47 milyon İspanyo’un telefonunu dinlediği bildirildi. El Mundo gazetesinin yaptığı ve muhbir Edward Snowden’ın sızdırdığı gizli belgelere dayanan haberde dinlemelerin Aralık 2012 ve Ocak 2013 tarihleri arasında yapıldığı ve toplam 60 milyon telefon konuşmasının dinlendiği bildiriliyor.

İspanya başbakanı Mariano Rajoy yaptığı açıklamada ABD büyükelçisini çağırma kararını Cuma günü aldıklarını ve iki müttefik ülke arasında bu tür bir uygulamanın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sızdırılan belgelere göre ABD’nin Avrupa başkentleri, Berlin, Frankfurt, Roma, Milan, Paris, Cenevre ve Madrid’e dinleme istasyonları kurduğu ve dinlemelerin diplomaik görev ile başkentere gönderilen kimseler tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Geçen hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun dinlendiğinin ortaya çıkması üzerine Almanya da ABD elçisini bilgi almak üzere “derhal” dışişlerine çağırmıştı. Merkel bu hafta olayı araştırmak için Washington’a istihbarat yetkililerini gönderiyor.