60 kiloysanız ve günde 48 gramdan fazla protein tüketiyorsanız kanser riskinizi 4 kat arttırıyorsunuz

Çarşamba, 5 Mart 2014 16:56

Yeni yapılan bir bilimsel araştırmaya göre et, balık, süt, yumurta ve peynir gibi protein açısından zengin olan yiyecekleri fazla tüketmek “sigara kadar zararlı” ve kanser riskini 4 kat arttırıyor.

Güney Kalifornia üniversitesinden Dr. Valter Longo, Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, son araştırmalarından elde ettikleri sonuçlara göre yüksek oranda, ve özellikle de hayvan proteini tüketen ortayaşlı yetişkinlerin sağlıklarına sigara içmiş kadar zarar verdiklerini söyledi. Ortayaşlı, yani 40-60 yaşın arasındaki insanlarda günlük protein tüketiminin kişilerin kilosu başına 0.80gr olduğunu söylüyor. Bu da örneğin 60 kilo olan birinin günde 48 gramın üstünde protein tüketmemesi gerektiği anlamına geliyor. 100 gram beyaz peynirde yaklaşık 15 gram protein bulunuyor.

proteinli-besinler

Araştırma sonuçlarının halka anlatılış şeklini eleştiren bilim adamları da var. Reading Üniveristesi beslenme uzmanı Dr Günter Kuhnle fazla protein tüketimini sigara tüketimine benzetilmesini eleştirdi. Dr Günter Kuhnle, “insanlar, ‘madem peynirli sandviçim bile sigara kadar zararlı, o zaman sigarayı neden bırakayım’ diyebilirler” dedi.

İngiliz kanser araştırmaları kurumu ise “Ortayaşlı insanların ölüm sebepleri ve aşırı protein tüketimi ile ilgili daha derin bir araştırma yapılması gerek” dedi.